J.S. Bach'ın 3 sesli envansiyonlarına (sinfonialarına) yönelik analitik yaklaşımlar
Analytical approaches to the 3 part inventions (sinfonias) of J.S. Bach
  1. Tez No: 214534
  2. Yazar: KERİM BAKİ KALAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmada uzmanların görüş ve bilgileri doğrultusunda piyano eğitiminin temel taşlarından olan J.S. Bach'ın 3 sesli envansiyonlarının piyano eğitimi açısından yer ve önemi, öğrenci repertuarında bu eserlere yer verilme durumu, en sık çaldırılanları ve tercih edilenleri ortaya konmuş, bu veriler dahilinde 3 sesli envansiyonların ve barok müziğin tarihsel, yapısal ve stilistik açıdan incelenmesi ile elde edilen veriler sistemli bir kaynak haline getirilmiş,ve yine bu uzmanlar tarafından bu kaynağın içerdiği bilgilerin bu eserlerin çalışılmasından önce öğrenciye bir ön-hazırlık dahilinde sunumunun performans üzerinde önemli bir etkisinin bulunup bulunmayacağı ortayakonulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, in the light of experience and information of the experts, theplaceandimportance of the 3 part inventions (sinfonias) of J.S. Bach, which is one ofthe greatest milestones for piano education, use of these performancesin student repertoires in addition to those most frequently played and preferred have been specified.The 3 part inventions (sinfonias) and baroque music have beenexamined historically, structurally and stylistically in the scope of the data in question.Allavailable data have been categorized as a resource in a systematical way.This has been surveyed if available data have a significant impact on the performances incase of its use as a theoretical part of the pre-preparation process by students prior to coming into the stage ofactual performence.