Hibritleşme konusunun tarihi ve felsefi boyutunun kimya ders kitaplarında sunumu ve öğretmen görüşleri
The presentation of historical and philosophical dimensions of hybridisation concept in chemistry textbooks and the opinions of teachers
- Tez No: 214537
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL TUFAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kimya ders kitaplarının hibritleşme konusunu sunarken bilim tarihi ve bilim felsefesi boyutu içinde alternatif teorilerle bir bütün halinde sunulup sunulmadığının ve bu ders kitaplarından faydalanan öğretmenlerinde konunun sunumu sırasında bu boyutlara ne kadar önem verdiğinin yada önem verilmesinin gerekli olup olmadığı konusundaki düşüncelerini tespit etmektir.İki aşamalı olarak planlanan bu çalışmanın ilk aşamasında Türkiye'de ortaöğretim kurumlarında yaygın olarak kullanılan dört adet lise 3 kimya ders kitabında hibritleşme konusu üç farklı araştırmacı tarafından içerik analizi metodu ile incelenmiştir. Ders kitaplarında hibritleşme konusunun tarihi ve felsefi boyutunun nasıl sunulduğunu tespit etmek için kontrol listeleri hazırlanmış ve bu listeler kullanılarak ders kitapları değerlendirilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında ise Ankara ilindeki Fen lisesi, Anadolu lisesi ve Anadolu öğretmen liselerinde görev yapan öğretmenlerden rasgele seçilmiş 21 öğretmen ile mülakat yapılmış, elde edilen veriler içerik analizi metodu ile analiz edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS bilgisayar programında değerlendirilmiş ve bulgular tablolaştırılarak sunulmuştur.Çalışma sonunda elde edilen bulgular ışığında ortaöğretimde okutulmakta olan ders kitaplarının hibritleşme kavramının tarihsel ve felsefi boyutlarını yansıtmadığı bulunmuştur. Mülakatlardan elde edilen verilerden ise öğretmenlerin bazılarının hibritleşme kavramının tarihi ve felsefi boyutunun gerekliliği hakkında yeterince bilgiye sahip olmadığı, bu boyutların ortaöğretim düzeyinde anlatılmasının gerekli olmadığı düşüncesine hakim olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate how the historical and philosophical dimensions of hybridisation concept are presented in chemistry textbook and also to search the ideas of teachers on these subject. Another purpose of this study is to search alternatif theories are given or not with hybridisation in textbooks and to learn how teachers care about these dimensions of hybridisation when introducing this concept.The research has been planned in two steps. In the first step of the study, the hybridisation concept which are presented in four chemistry textbooks cammonly used in Turkey were anlaysed by content analysis method. To investigate how historical and philosophical dimensions of hybridisation concept are presented in chemistry textbook, check lists were prepared. By using these check lists, the books were analysed. In the second step of the study, interview were performed with 21 chemistry teachers who work in Science high schools, Anotolian high schools and Anatolian teachers high schools in Ankara province. The results of interviews were analysed by content analysis. Data collected consequence of the study were evaluated by using SPSS program.Under the light of the findings of the study, it was observed that the chemistry textbooks not reflect the the historical and philosophical dimensions of hybridisation concept. The information obtained from interviwes, it is possible to say the teachers have not adequate knowledge about the historical and philosophical dimensions of hybridisation concept. And also it was found that most of the teachers belive that these dimensions are not neccessary at this level.