SHÇEK'e bağlı çocuk yuvalarında yaşayan çocuklar ile aileleriyle birlikte yaşayan 7?9 yaş grubu çocukların sanatsal gelişim düzeylerinin incelenmesi
Examining the artistic development level of the 7-9 years old children who are living with their own families and who are living under the responsibility of the child protection organization
  1. Tez No: 214536
  2. Yazar: SERPİL USLU
  3. Danışmanlar: PROF. ŞENİZ AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırma SHÇEK Çocuk Yuvasında yaşayan çocuklar ile ailesi yanında yaşayan çocukların sanatsal gelişim düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın evrenini; Denizli İli'ndeki kurum bakımında yaşayan çocuklar ile aileleriyle birlikte yaşayan çocuklar, örneklemini ise SHÇEK' e bağlı Denizli Çocuk Yuvası'nda yaşayan 7-9 yaş grubu çocuklar ile Denizli Hacı Halil Bektaş İlköğretim Okulundaki aileleriyle birlikte yaşayan 7-9 yaş grubu çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmada her iki gruba da ?Şimdiye Kadar En Mutlu Olduğum Gün? konulu resim yaptırılmıştır. Veriler, üç sanat eğitimi uzmanı tarafından ?Anlatım, Mekan, Oran-Orantı ve Renk? açılarından puanlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is prepared for the purpose of exploring the artistic development differences of the children who are living with their own families and the children who are living at the Children Protection Organization. General subject of the research is the children who are living under the responsibility of the Child Protection Organizations in Denizli and who are living with their own families; exemplary two 7-9 children groups consists of from Denizli Child Protection Organization and from Hacı Halil Bektaş Primary School of Denizli. For this research, these two groups of the children draw the picture of ?The happiest Time of Their Lives.? Points are given to these works by three art specialist according to these criteria: Narration, Space, Proportion and Balance and Color. Importance Test is used between the differences of the two averages and from the results of the data, what is found important is the artistic development differences of the children who are living with their own families and the children who are living at the Children Protection Organization.