Mustafa Düzgünman'ın ebru sanatına ve eğitimine katkısı
Contribution of Mustafa Düzgünman to the bru art and its education
  1. Tez No: 214544
  2. Yazar: HATİCE SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YILMAZ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
In this research contributions of Mustafa Duzgunman who is one of the biggest experts of ebru art, to the ebru art and its education was determined.Determining and documenting the contributions of Mustafa Duzgunman to the traditional Turkish Ebru ebru art and its education composes the aim of this research.Research is monographic and description method was used in it. Required source scanning has been done and interview technique has been used. Questions in an interview form have been asked to the students of Mustafa Duzgunman. In accordance with the answers, artist's performances about the art of ebru have been analyzed and his contributions to this art and its education has been tried to discovered.Research's working part is composed of Mustafa Duzgunman's life and his works and the sampling part is composed of his performances he produced in various styles.Mustafa Duzgunman who set his heart on ebru art and appended his signature on fantastic performances, come into the world in Istanbul in 1920. He has 50 year with ebru art starting from 1949 up to his death.The art of ebru lived its turning point with him. Although he is open to change in various subjects Duzgunman who stick to classical understanding about ebru and does not like modern applications, make this art which he took over from his teacher Necmettin Okyay, reach its peak levels with great efforts.He has great contributions to the ebru art that it existed up to this time without any deterioration, it is known in our country and in the world and he has contributions to the development of this art. Also he prevented this art from being forgotten and ensured it to be transferred to the future generations correctly by bringing up precious artists.At the end of the research, suggestions for the problems arise were placed.
Özet (Çeviri)
Bu araştırmada ebru sanatının en büyük ustalarından biri olan Mustafa Düzgünman?ın ebru sanatına ve eğitimine yaptığı katkılar tespit edilmeye çalışılmıştır.Mustafa Düzgünman?ın geleneksel Türk ebru sanatına ve eğitimine yaptığı katkıları saptayarak belgelemek araştırmanın amacını oluşturmaktadır.Araştırma monografik bir çalışma olup, betimleme yöntemi kullanılmıştır. Gerekli kaynak taraması yapılmış ve görüşme tekniği uygulanmıştır. Mustafa Düzgünman?ın yetiştirmiş olduğu öğrencilerinden ulaşılabilenlere görüşme formundaki sorular yöneltilmiştir. Alınan cevaplar doğrultusunda sanatçının ebru sanatına dair eserleri incelenerek, bu sanata ve eğitimine yaptığı katkılar ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.Araştırmanın çalışma evrenini Mustafa Düzgünman?ın hayatı ve çalışmaları, örneklemini ise ürettiği çeşitli tarzlardaki eserleri oluşturmaktadır.Ebru sanatına gönül vermiş ve bu konuda olağanüstü çalışmalara imza atmış olan Mustafa Düzgünman 1920 yılında İstanbul?da dünyaya gelmiştir. 1940 yılından başlayıp ölümüne kadar süren 50 yıllık bir ebruculuk hayatı olmuştur.Ebru sanatı onunla bir dönüm noktası yaşamıştır. Çeşitli konularda yeniliğe açık olduğu halde ebru konusunda klasik anlayışa bağlı kalan ve bu konudaki modern uygulamalara iltifat etmeyen Düzgünman, hocası Necmettin Okyay?dan devraldığı bu sanatı büyük gayretler sonucu zirveye taşımıştır.Ebru sanatının zamanımıza kadar hiç bozulmadan gelmesinde, bu sanatın yurdumuzda ve dünyada tanınmasında ve gelişmesinde büyük katkıları olmuştur. Ayrıca birbirinden değerli sanatçılar yetiştirerek bu sanatın unutulmasını önlemiş ve gelecek nesillere doğru bir şekilde aktarılmasını sağlamıştır.Araştırma sonunda ortaya çıkan sorunlara dayalı olarak yapılan önerilere yer verilmiştir.