The evaluation of glocalization examples of two cases: Mcdonald's mcturco and starbucks Turkish coffee
Glokalizasyon örneklerinden iki durumun değerlendirilmesi: Mcdonald's mcturco & starbucks Türk kahvesi
  1. Tez No: 214564
  2. Yazar: ZEYNEP ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVA YALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışma sayesinde McDonald's ve Starbucks şirketlerinin Türk pazarı için uygulamış oldukları glokalizasyon aktiviteleri olan McTurco ve Türk Kahvesinin başarısı ölçülmüştür. Araştırma tüketici davranışları temel alınarak değerlendirilmiştir. Araştırmada her iki markanın başarısı; marka imajı, marka başarısı, yerel tat ve satın alma eğilimi olarak dört kriterde incelenmiştir. Bu çalışma, İstanbul'daki McDonald's ve Starbucks restoranlarında bulunan ve rasgele olarak seçilen iki yüz tüketici arasında uygulanmıştır. Araştırmanın verileri her iki marka için de hazırlanmış olan yirmi üçer soruluk anketler yardımıyla elde edilmiştir. Anketler; marka imajı, marka başarısı, yerel tat, satın alma eğilimi, tüketim davranışları ve demografik özellikler olmak üzere altı temel soru grubunu içermektedir.Bu çalışmada, örneklem hakkında bilgi sağlamak için frekans analizi uygulanmıştır. Verilen kriterlere katılım derecesini görmek için eşlenik t test çalışması yapılmıştır. Değişkeler arasındaki ilişkiyi incelemek için ANOVA testi uygulanmıştır. Son olarak da demografik özelliklerin değerlendirilmesi bağımsız t test çalışması doğrultusunda yapılmıştır.Bu çalışmanın sonuçlarına göre genel eğilim incelendiğinde Starbucks'ın pazara sunduğu Türk kahvesinin marka açısından olumlu sonuçlar doğurduğu görülmüştür. Buna karşılık McDonald's'ın pazara sunduğu McTurco ürününün bir glokalizasyon aktivitesi olarak marka açısından çok fazla olumlu bir çalışma olmadığı belirlenmiştir. Çalışmada ortaya koyulan hipotezlerin değişkenlere göre farklılık yarattığı görülmüştür. Sonuçlar, her iki ürünün de bu çalışmada belirlenen kriterler üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkilerinin olduğu yönündedir.
Özet (Çeviri)
By the help of this research, it?s analysed the accomplishement of McTurco from McDonald?s and Turkish Coffee from Starbucks which are one of the important glocalization activities of those brands for Turkish market. The study was evaluated according to consumer behaviors. The achivements of brands are evaluated into four criteria; brand image, brand success, purchase intention and local taste. The research was performed with 200 consumers who were randomly selected from McDonald?s and Starbucks restaurants in İstanbul. The datas of this study is gathered by the help of a questionnaire that includes 23 questions for each of two brands. The questionnaire includes six main set of questions which are brand image, brand success, purchase intention, taste, consuming behaviour and demographical questions, as well.In this study, frequency analyses will be used to provide information about the sample. One sample t tests are done to analyse level of agreeness to the criterias. Furthermore, ANOVA tests are done to show relationships between certain variables. And finally, independent sample t test is executed for gender groups.The results show that Turkish coffee of Starbucks is a successful glocalization activity when it?s examined general intention of the respondents but McTurco has not so much positive results according to general intention of the consumers. On the other hand, the study shows that hypothesis creates differences according to variables. Results show that both glocalized products have either positive or negative effects on the selected criteria in this study.