Ideologies in 'Midnight's Children' by Salman Rushdie
Salman Rüştü'nün 'Gece Yarısı Çocukları' romanındaki ideolojiler
  1. Tez No: 214566
  2. Yazar: AHMET SELÇUK İSKENDEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEDİHA GÖBENLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kolaylıkla söylenebilir ki; coğrafi keşifler ve sanayi devriminin başlaması dünya üzerindeki batıya yönelik yararlı ve kalıcı değişimlere sebep olmuştur. Sanayi devrimindeki hızlı ve ilerlemeci gelişmeler, Avrupa'nın hammaddeye ve ucuz insan gücüne olan iştahını kabartmıştır. İşte Avrupa'nın bu ekonomik eğilimi tarihsel süreçte yarattığı bu işleyen sistemle beraber, kendi gözlerinden azınlıklara karşı yeni imgeler ve ideolojiler yaratmaya başlamasına sebep olmuştur.Bu durumda Edebiyat insanları düşüncelerini özgürce ifade edebilmelerini ve onları yeniden yapısallaştırabilmelerini sağlayan dolaylı iletişim yolu olarak hayati bir rol oynar. ?Kolonyal Söylem? Batının Doğuya üstünlüğünü vurgulasa da, ?Post-Kolonyal Söylem? ise azınlıkların Kolonyal söylem vasıtası ile üzerlerine oluşturulmuş ideolojilerin yıkılıp yeniden yapılmasını öngören bir söylemdir. Sebebi ise dünyada Batının, Doğuya getirmiş olduğu ?Euro-Centric? yorumlamalardır. Neticede Kolonyal etkilerin devamı, ezilen kesimin yada azınlığın kendi politik, kültürel ve tarihsel yapılarını yeniden söküp oluşturmaya çalışmasıdır. Ideoloji kavramı da bu süreçte önemli bir rol oynamaktadır.Salman RUSHDIE ?Gece Yarısı Çocukları? romanındaki ele alınan ideolojilerin ?Post Kolonyal? söylemi de içerisine alarak irdelenmesinin amacı, bu ideolojilerin romanın içerisine bilinçli bir şekilde yerleştirilmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Yerleştirilen bu fikirler tarihi tanımlamaları, politik nosyonları, insan sömürüsünü , baskı ve bağımlı kalmayı (sömürge olmayı) sergilemektedir. ?Gece Yarısı Çocukları? bize ?Kolonyal Söylemden? ? ?Post-Kolonyal söyleme? geçişteki ideolojileri vurgulasa da arkasındaki niyet azınlığın kimliğini yeniden oluşturmasıdır.Salman RUSHDIE eserini bir çağa veya tarihe bağlı kalarak yazmamıştır, eserdeki önemli karakterlerin önemli çelişkileri olmuştur, Saleem Sinai'nin doğduğu gün Hindistan'ın Büyük Britanya Sömürgesinden kurtuluşu ile aynı güne tesadüf etmektedir, bu da yaşadığı karmaşıklıktan öte yeni bir yapılaşmayı göstermektedir. Salman RUSHDIE' nin yazım stili olarak kullandığı ?Magical Realism? kavramı, gerçekliği okuyucuya gerçekçi söylemlerin dışına aktararak göstermesi icadıdır. Bu kullanım onun, sözü edilen doğru kavramını şaşırtıcı hadiseler yardımı ile yıkmasıdır. Bu kullanım da Salman RUSHDIE'nin romandaki ?yeniden yapılandırma? kavramını gösterir.?Ulusalcılık? Saleem'in kimliği doğrultusunda, ?Sembolizm? romandaki imgeler vasıtası ile, ?Post-kolonyal söylemde Doğu-Batı ilişkisi? ise ?Gece Yarısı Çocukları? romanındaki belirli alıntılar ve olaylar ile desteklenerek açıklanmıştır. ?Gece Yarısı Çocukları? Salman RUSHDIE'nin Kolonyal ve Post Modern söylemi de içeren bir yapıda ana karakterin de dahil olduğu otobiyografik bir romandır. Salman RUSHDIE belirli ideolojileri karakterlerin hayatları ile beraber kullanır ve bunlar Hindistan'ın tarihi ile paralel gider.
Özet (Çeviri)
It can be easily said that geographical explorations and the initiation of the industry revolution have caused a constant change on economic balance of the globe behalf towards Europe. The rapid progressions and advancements in industrial revolution have brought a great deal appetite to working power and raw material, Europe?s economical tendency was established in a prevailing system which generalizes subaltern according to the images created by westerner gaze.In that situation literature plays a crucial role for people to express their thoughts through representations or to re-create ideology within an indirect way. ?Colonial Discourse? simply concedes the superiority of Colonizer against the Colonized, ?Post-Colonial Discourse? concedes the subalterns to deconstruct and re-structure the ideology coming from the Colonial image. In this globe west has brought euro-centric interpretations towards east, the colonial aftermath has started when the subaltern people have started to speak on their re-constructed ideologies.The reason why ideology was examined through the post-colonial novel of ?Midnight?s Children? by Salman RUSHDIE is concerning the set of ideologies implemented consciously in the novel. These ideologies represent transcending historical definitions, political notions, colonialism, human exploitation, repression and dependency. ?Midnight?s Children? indicates us ideologies to examine the transformation from Colonialism and Post-Colonialism.Salman RUSHDIE has written a novel out of age and historical genres, major characters have the major conflicts. Saleem Sinai has born at the moment of Inda?s independence from British rule. Rushdie?s style of Magic Realism shows to represent things againts realist conventions, it employs the features of realism in textual terms to subvert within conventions. This invention presents the truth and subverts it with astounding events.?Nationalism? through Saleem?s identity, ?Symbolism? over images in the novel, ?East and West relationship? through the ?Post-Colonial discourse?, are examined in ?Midnight?s Children? with specific quotations and events. This novel is accepted as Saleem?s autobiography which includes Post-Colonial and Postmodern discourse. Salman Rushdie uses all features of ideology as the major character?s life goes parallel to Indian history.