Türkiye'de mesken elektrik talebi
Residental electricity demand in Turkey
  1. Tez No: 214575
  2. Yazar: ESRA KINIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHSİN KAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Enerji, Econometrics, Economics, Energy
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Enerji ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki araştırmacıların ve politika yapıcıların ilgisini her geçen gün daha fazla çekmektedir. Bu iki değişken arasındaki ilişkinin yönü ve derecesine bağlı olarak, enerji politikalarının oluşturulması gerekmektedir. Bu tezde, öncelikle birincil enerji kaynakları ve bu konuda Türkiye'nin durumu betimsel olarak ele alınmaktadır. Özellikle de mesken elektrik talebine ilişkin gelişmeler ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Ayrıca Türkiye'nin elektrik enerjisi tüketiminin uzun dönemdeki gelişmesini incelemek, geleceğe ilişkin öngörüde bulunmak ve dolayısıyla politika yapıcılara önerilerde bulunmak için, Türkiye'de mesken elektrik talebinin ekonometrik bir analizi yapılmıştır. 1975-2005 dönemine ilişkin Toplam Elektrik Tüketimi, Sanayi Elektrik Tüketimi ve Mesken Elektrik Tüketimi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki zaman serileri analizindeki gelişmeleri de dikkate alınarak incelenmiş ve elde edilen sonuçlara göre bu alt kategorilere ayrılmış elektrik tüketimleri ile ekonomik bürüme arasında uzun dönemli ilişkilerin varlığı eşbütünleşme testi ile belirlenmiş ve elektrik tüketimlerinden ekonomik büyümeye doğru bir nedensellik ilişkisi belirlenmiştir. Özellikle mesken elektrik tüketimi ile ekonomik büyüme arasında ise, çift yönlü bir ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently the relationship between energy and economic growth has been increasingly attracting concerns of the policy makers and researchers. Energy policies are formulated in association with the results of causality and degree of the relations between these two variables. In this thesis, initially, the primary energy sources and existing situation in terms of Turkey is descriptively analyzed. In particular, the residential electricity demand is investigated in detail. In addition, the relationship between aggregate electricity consumption, industrial electricity consumption and residential electricity consumption and economic growth is investigated by utilizing the developments in the time series analyses in Turkey for the period 1975-2005. According to the obtained results, the existence of the long run relationships between these disaggregated electricity consumption and economic growth were determined by co-integration test and it was seen that the causality runs from electricity consumptions to economic growth. In addition, it has been detected that there are a two-way causality between residential electricity consumption and economic growth.