Basel II'nin Türk bankacılık sistemi üzerine etkileri
Effects of basel II on the Turkish banking system
  1. Tez No: 214576
  2. Yazar: FATMA TUĞBA AVCIBAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEM ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Uluslararası piyasalarda meydana gelen krizleri takriben bankacılık sektöründe uluslar arası farklılıkların ve boşlukların giderilmesi amacıyla bankacılık düzenleme ve denetleme komitesi adı altında BIS bünyesinde basel komite kurulmuştur. Basel Komitesi ilk olarak 1988 yılında Basel Sermaye Uzlaşısı'nı (Basel Capital Accord) yayımlamıştır. Bu Uzlaşının yayınlanma gerekçesi 80'li yıllarda uluslararası risk artarken, uluslar arası bankaların sermaye yeterlilik rasyolarının gerilemesidir. Uzlaşı ilk başta uluslar arası bankalar için yayınlanmışken daha sonra tüm bankalar tarafından uygulanmaya başlanmıştır.1988 sonrası dönemde dünya finans sisteminin karşılaştığı krizler, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin bankalarının sermaye yeterliliği sorununun tekrar ele alınması gerektiği görüşünü ön plana çıkarmıştır. Bu bağlamda Basel komite asgari sermaye yeterliği, sermaye yeterliliğinin denetimi ve piyasa disiplini olmak üzere 3 sac ayağı olan Basel II yeni sermaye uzlaşısını hazırlamıştır.
Özet (Çeviri)
After facing many crisis?s in the international market, in order to dispose of the diversities and gaps due to international varieties in the market in the name of Banking Regulation and Supervision Agency and embodied in BIS Basel Committee is founded. The first act of the committee is publishing Basel Capital Accord in 1988. The reason for publishing the accord is the regression of the capital requirement ratios of international banks. At first the Basel Accord is published for international banks in time it was adopted by all banks.During the period after 1988 the crisis?s, that global financial system faced, risen the opinion that problem concerns capital requirement of banks of developing countries should be revised. To achieve this Basel Committee prepared a new capital accord named Basel-II which is a framework composed of Minimum Capital Requirement, Supervisory Review and Market Discipline.