Hadis rivayetinde tedlîs ve çeşitleri
Tedlis and its types in the hadith narration
  1. Tez No: 219098
  2. Yazar: CÜNEYT COŞKUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalısma, alimlerin hos görmedigi bir hadis rivayet biçimi olan tedlîs veçesitleri konusunun incelenmesini hedeflemektedir. Çalısma, giris, üç bölüm vesonuç kısımlarından olusmaktadır. Çalısmanın giris bölümünde, tedlîsin hadisilmindeki öneminden kısaca söz edilmistir. Birinci bölüm, tedlîs kavramınınincelenmesi, tedlîsin çesitleri ve tespiti konularına ayrılmıstır. kinci bölümde ise,ravileri hadis rivayetinde tedlîs yapmaya iten sebepler ve tedlîse basvuran ravilerhakkındaki görüsler sergilenmistir. Çalısmanın üçüncü bölümünde, tedlîsin hadislereve ravilere etkileri degerlendirilmistir. Bu bölüm, ravinin hadis rivayeti esnasındabasvurdugu bir aldatma eylemi ve bir hadis hırsızlıgı olarak degerlendirilebilecektedlîse alimlerin verdikleri hükümle ilgili açıklamalarla son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims examing the tedlîs and varieties of tedlîs that is one of thehadith narration forms which was not tolerated by the scholars. The study iscomposed of the introduction, three chapters, and the conclusion. In the introductionchapter of the study, the significance of tedlîs for the science of hadith is berieflymentioned. The first chapter is allocated for the investigation of the tedlîs concept,the varieties of the tedlîs, and its identification. In the second chapter, the reasonsthat compel the narrators to the tedlîs and the opinions about the narrators usingtedlis are displayed. In the third chapter of the study, the effects of the tedlîs on thehadiths and narrators are evaluated. This chapter concludes with the explanationsconcerning the judgements of the scholars on the tedlîs which can be assessed as ahadith theft and a cheating action to which narrator resorts during the hadithnarration.