Zamirlerin mercii ile ilgili ihtilafların tefsire etkisi
The effect of disagreements related to name which belong to pronouns on commentary
- Tez No: 214580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKERİYA PAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Kavramlara ve nesnelere işaret etmek üzere açık isimlerin kullanılışı kadar, bunlara işaret eden zamirlerin kullanılışı da her dilde var olan bir gerçektir. Sözün içinde bulunduğu bağlamda açık isimlerin yerine kullanılan zamirlerin hangi isme veya kavrama işaret ettiği genellikle belli olmakla birlikte bazen zamirle kastedileni tespit hususunda bir kapalılık da olabilmektedir. Zamirle alakalı bu kapalılık çeşitli sebeplerden dolayı onun anlamı hususunda ihtilafa dönüşebilmektedir. Zamire atfedilen her bir ihtimal zamirin içinde bulunduğu cümleyi anlam itibariyle az ya da çok değiştirmektedir. Bu durum Kur'an-ı Kerim'deki bazı zamirler için de geçerlidir. Kur'an'ı Kerim'de de anlaşılması hususunda hiçbir problem olmayıp neyi ve kimi ifade ettiği açıkça anlaşılan zamirler olduğu gibi metin içerisinde hangi ismin yerine kullanıldığı kolayca tespit edilemeyen bu hususta hakkında ihtilaf olan zamirler de vardır. Ancak bu tür zamirlerle ilgili ortaya çıkan bütün ihtilafların anlamı etkileme derecesi aynı değildir. Neyi veya kimi ifade ettiği noktasında birden çok ihtimale açık olan bu zamirlerden bazılarıyla ilgili ihtilaf, Kur'an'a has üslûp güzelliğinin ve anlam zenginliğinin bir göstergesi kabul edilirken bazılarıyla ilgili ihtilaf ise anlamın çok ileri boyutlarda değişmesine sebep olabilmektedir. Kur'an'ı Kerim'deki bütün zamirleri bu özellikleriyle değerlendirmek mümkün olmasa da bazı zamirlerin örnekler etrafında taşıdığı ihtimallere göre anlamı etkileme derecesine dikkat çekmek ve hangi ihtimalin niçin tercih edildiğini analiz etmek Kur'a'ı tefsir faaliyetlerine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
For the purpose of pointing out concepts and objects, it is an existing reality in every language that not only the usage of direct nouns but also of the pronouns which refer to these nouns. In the context of expression, although it is usually clear that to which noun or concept does the pronoun, which was used for direct nouns, refer; on some occasions it may be an obliqueness to determine what was implied with the pronoun. With regard to the meaning of the pronoun; this obliqueness, which is related with the pronoun, may turn into a disagreement due to various reasons. Every possibility that was attributed to a pronoun changes the sentence, which contains the pronoun, more or less in respect of meaning. Nonetheless, degrees of influencing the meaning of all of the controversies which were arisen related to those kinds of pronouns are not equal. Disagreements about those pronouns which are open to multiple possibilities with regard to what or whom they expressed; were accepted as an indication of meaning prosperity and beauty of genre which is peculiar to the Koran. On the other hand, there are also disagreements related to some other pronouns which may cause the meaning to mature to higher extents. Although it is not possible to consider all the pronouns in the Koran with this characteristics, pointing out the possibilities of some pronouns that convey arround examples according to the degree of impact on meaning and analyzing which possibility was prefered and why it was chosen? will contribute to the commentary activites on the Koran.