Avrupa birliği kapsamında almanya türkiye ilişkileri
Germany-Turkey relations content in european union
- Tez No: 214581
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Avrupa Birligi (AB) Dogu ve Merkezi Avrupa ülkelerinin demokrasilerini gelistirme hususunda bir manivela gibi çalısmaktadır. AB üyesi olmak isteyen bu ülkeler, üye olmak için, Kopenhag kriterlerini yerine getirmek zorundadırlar. AB ile iliskimiz 2.Dünya Savası'ndan sonra daha iyi bir yasam standardı için Türklerin Avrupa' ya göçü ile baslar. sçi göçü yasayan Avrupa, özellikle Almanya, insanlara vatandaslık hakkı, sivil ve siyasi haklar tanımamasına ragmen göçün önüne geçememistir. Avrupa Birligi'nin genisleme sürecinde sekil degistirmeye baslayan göç, yine de Avrupalının en büyük sorunu haline gelmistir. Türkler Almanya'da kendi kültürünü olusturursa Almanya'ya zarar verecek duygusu hakim olmustur. Bu da aslında dıslamanın temelini olusturmaktadır. Bu çalısmada Avrupa Birligi kapsamında Almanya-Türkiye iliskileri ve Almanya'nın tutumu ele alınmıstır.
Özet (Çeviri)
The European Union has been functioning as leverage for the Central and Eastern European countries in developing their democracies. The CEECs, which are aspiring for the full EU membership, must meet the Copenhagen criteria to realize the accession. The history of immigration is as old as the history of wars. Even though the immigrants were not given citizenship or could not enjoy cetain social and civil rights, Europa could not hinder the inflow of immigrant workers.Howewer, like many other issaes, immigration has now become a global problem of the global world. Although it is observed that the form of immigration has changed due to the expansion process of the EU, the issue still stands as the worst nightmare of many European people. It has been elaborated in this study that Germany-Turkey Relations and Germeny?s approach in content European Union