Germany's main political parties' stances towards Turkey in the context of EU enlargement
Almanya'nın temel siyasi partilerinin AB genişlemesi kapsamında Türkiye'ye yönelik tutumları
- Tez No: 345518
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ERALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bölümü
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışma, Almanya'nın en önemli siyasi partileri olan Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile Hıristiyan Demokrat Parti'nin (CDU) Avrupa Birliği Genişlemesi kapsamında, 1990 yılından sonra Türkiye'nin AB üyelik sürecine yönelik tutumlarının nasıl bir dönüşüme uğradığını incelemektedir. Partiler, Türkiye'nin AB üyelik sürecine yönelik belirgin ve farklı tutum sergiledikleri ve bu sürecin çok önemli gelişmelerine tanıklık ettikleri için seçilmiştir. Çalışma, özellikle Helmut Kohl, Gerhard Schröder ve Angela Merkel'in görev süreleri üzerinde yoğunlaşmıştır. Bu çerçevede kapsamlı bir literatür taraması yapılmış ve çok sayıda resmi doküman incelenmiştir. Çalışma, Türkiye'nin AB üyelik sürecine yönelik SPD ve CDU arasındaki tutum farklılıklarını ortaya koymayı da amaçlamıştır. Bu itibarla; siyasi reformlar ile ortak kültür, kimlik ve tarih kavramları, SPD ve CDU'nun tutumlarını belirleyen değişkenler olarak kabul edilmiş, Almanya'nın AB Genişlemesi'ni destekleyici politikasında kırılma noktaları belirlenmiştir. Bu kapsamda, bunlardan ilkinin Soğuk Savaş'ın bitimiyle filizlendiği, ikincinin ise Türkiye'nin uzun ve zorlu AB üyelik süreci tarafından tetiklendiği tespit edilmiştir. Son olarak bu çalışmada Almanya'nın genel anlamda AB Genişlemesi'ne verdiği desteğin sona erdiği sonucuna varılmış ve bunun da en önemli sebebinin Türkiye'nin uzun ve sorunlu AB üyelik süreci olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study explores how the European Union Enlargement policy of Germany as represented by her main political parties, being the Sozialdemokratische Partei Deutschlands (Social Democratic Party-SPD) and the Christlich Demokratische Union Deutschlands (Christian Democratic Union-CDU), has evolved after 1990 towards the case of Turkey. These two parties have been analysed because they have clear and different stances towards Turkey?s EU Accession process and they have witnessed and shaped watershed events of this process. The study does focus on the incumbencies of Helmut Kohl, Gerhard Schröder and Angela Merkel. Thereby it relies on both a thorough literature review and also on the screening of plenty of official documents. This study attempts to scrutinize the differences between the stance of the SPD and CDU towards Turkey?s EU Accession process. In this vein, it explores the interplay of political reforms and concepts of common culture, identity and history as variables in the altering attitudes of SPD and CDU. Further, this study rests on the ground that there have been breaking points in German support for EU Enlargement first emerged by the end of the Cold War and the concomitant new political climax and second with Turkey?s EU Accession process. Ultimately, this study sets on the ground that there has been a shift in Germany?s overt support for EU Enlargement which has been triggered by Turkey?s entrenched and problematic EU Accession Process.