Proje organizasyonlarının yönetimi ve inşaat sektöründe bir uygulama
Management of project organizations and a practice in construction industry
  1. Tez No: 214601
  2. Yazar: SELİM EKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SEMERCİÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalısmada, proje organizasyonların yönetimi ve insaat sektöründekiuygulanısı ele alınmıstır. Proje yönetiminin birçok insaat firmasında yeterinceprofesyonel anlayısla uygulanmaması, bu konudaki bilincin artırılması ihtiyacınaisaret etmektedir. Öncelikle konu ile ilgili kapsamlı bir literatür taraması yapılmıs veçalısmanın teorik bölümü meydana getirilmistir. Teorik bölümde, projeorganizasyonları ile ilgili verilen detaylı bilgilerin devamında proje yönetimi ve projeyöneticisi konusu ele alınmıstır. Daha sonra insaat sektöründe proje yönetimiincelenmis, elde edilen bilgiler kapsamlı sekilde sunulmustur. Son olarak ise, projeyönetim sürecinin insaat sektöründeki bir projedeki uygulanısı incelenmistir.Uygulama bölümü, Türkiye'nin önde gelen holdinglerinden birine baglı olan biryüklenici insaat firmasında görüsme yöntemi ile hazırlanmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study, the management of project organizations and practices in theconstruction industry was taken up. The fact that project management is not beingapplied enough professionally in most of the construction companies, indicates theneed to improve the conscious about this subject. Firstly, a literature study had beenmade and theoritical part of the study was created. After the details about projectorganizations, the subject of project management and project manager was studied.Then, project management in construction industry was examined and obtainedknowledge was comprehensively presented. Finally, application of projectmanagement process on a construction project was studied. This practice part wasapplied in a leading holding company?s conrtactor firm with interview method.