Üniversite hastanelerinde uygulanan sağlık paket program uygulamalarının maliyet analizi, Pamukkale Üniversitesi Eğitim Uygulama ve Araştırma Hastanesinde bir uygulama
Cost analysis of health package program applications at the university hospital, one application at the Pamukkale University hospital
  1. Tez No: 214611
  2. Yazar: ARİFE YÖRÜK BOYACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. YAKUP SELVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kuruluşlarında Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Dünyada ve ülkemizde son yıllarda artan saglık harcamaları ve saglıgaayrılan finansal bütçenin artması, saglık alanında önlemlerin alınmasını zorunlukılmaktadır. Saglık alanında alınan bu önlemlerden birisi de saglık paket programuygulamalarıdır. Çalısmamızda, Türkiye'de uygulanan saglık paket programuygulamalarının (tanıya dayalı paket uygulama) maliyet analizi incelenerek,üniversite hastaneleri açısından bu programlardaki durum saptanmıstır. Bu amaçla,paket uygulama kapsamına giren iki klinik dalın uygulamaları seçilerek, bukliniklerin dört aylık zaman sürecindeki paket program ameliyatlarının maliyetlerihasta bazında çıkarılmıstır. Sonuçların aritmetik ortalamaları alınarak, bu paketameliyatlar için ortalama maliyetler çıkarılmıstır. Devletin saglık kuruluslarınaödedigi paket ücretleri ile saglık kuruluslarının maliyetleri karsılastırılmıstır.
Özet (Çeviri)
The increase of medical costs and financial budget reserved to health allaround the world and in our country in recent years make necessary to takeprecautions at the health area. One of the precautions at the health area is healthpackage program application. In our study, the situation of these programs atuniversity hospitals was determined by examining cost analysis at health packageapplications (diagnosis based on package applications) that are being implicated inTurkey. For this purpose, we chose two clinic branch applications that are under thescope of package application. Then, the costs belong to package program surgicaloperations were calculated based on each patient during 4 months period. By takingthe arithmetic means of results, the average costs were calculated for these packagesurgical operations. The package prices that were given to health centers bygovernment were compared with costs of these health centers.