Avrupa Birliği normları çerçevesinde geçici iş ilişkisi
Temporary work relation in the frame of European Union
  1. Tez No: 214612
  2. Yazar: PEYMAN CEYDA ABACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalısmanın amacı, geçici is iliskisi kavramını Avrupa Birligi uygulamalarıyla karsılastırmalı olarak tanımlamak, unsurları ile birlikte Türk Hukukundaki hukuki niteligini tespit etmek ve böylece geçici is iliskisini diger çalısma biçimlerinden ayırt etmektir. Geçici is iliskisi bir isveren tarafından ise alınmıs isçinin, gerektiginde bir baska isverene ödünç verilmesiyle kurulan ve isçi, isçiyi ödünç veren isveren ve isçiyi ödünç alan isveren arasında gerçeklesen üçlü bir iliskidir. Avrupa'da ise iliski genellikle isçi, isçiyi ödünç veren isletme durumunda olan geçici isçi temini ile ugrasan büro ve kullanıcı firma arasında kurulmaktadır. Bu genel tanımın dısında Avrupa'da konuyla ilgili uygulama, çesitli alanlarda ülkeden ülkeye degismektedir. Fakat bu farklılıklara ragmen, hemen hemen tüm Avrupa ülkelerinde çalısma hayatında esneklik arayıslarının artmasıyla, geçici is iliskisi müessesesi hızla ve artan sayıda uygulama alanı bulmaktadır. Bu artıs nedeniyle de konu Avrupa düzeyinde yönergeler ile düzenlenmek ihtiyacı hissedilmis ve geçici is iliskisi konusunu düzenleme çabaları Avrupa'da, Avrupa Birligi Komisyonu'nun 1982 yılında konuyla ilgili yaptıgı ilk yönerge taslagı teklifinden beri de neredeyse çeyrek asırdır süregelen bir gündem olusturmustur. Bu çalısmada, Avrupa uygulamaları ve Türk Hukukunda 4857 sayılı s Kanunu ile düzenlenen geçici is iliskisi bu çerçevede incelenmistir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to define temporary work in comparision with the European Union practices, to determine its legal characteristics along with its elements according to Turkish Law and in this matter to distinguish it from the other work types. Temporary work relation, is a three-way relationship involving a worker, an employer who lends his worker and a user company, whereby the employer employs the worker and if needed places him or her at the disposition of the user company. But in Europe, this three-way relation is usually formed between a worker, a company acting as a temporary work agency and a user company. Beyond this basic definition, the situation varies in many respects from country to country. Despite these differences in definition, legal position and practice, it is clear that temporary work relation is currently increasing rapidly in almost all European countries, as part of the general movement towards increased flexibility in employment. With this growth, it has become a concern to regulate this form of employment relationship at the European level. The regulation of temporary work has been a contentious issue at European level for nearly a quarter of a century, since the Commission first proposed a directive in the area in 1982. In this frame, regulations about temporary work relation has been examined in this study at European level and as for Turkish Law under the arrangements made through in Labour Act numbered 4857.