Hak ve Özgürlükler Harketei'ndeki liberal söylem
Liberal discourse of the Movement for Rights and Freedoms
- Tez No: 214647
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURCAN ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Hak ve Özgürlükler Hareketi Bulgaristan' daki en büyük azınlık olan Türkazınlığının siyasi öznesi olarak yola çıkmıştır. Yıllarca siyasi aktiviteden sonra bütündiğer azınlıkların desteğini de kazanmayı başarmıştır. Merkezci bir partidir veBulgaristan siyasal hayatında 1990 yılından beri varlığını sürdürmektedir. LiberalEnternasyonel' in ve Avrupa Liberal Demokrat Partisinin üyesidir ve kendisiniliberal parti olarak tanımlar. Bu çalışma partinin savunduğu liberal değerleriincelemektedir. Bunun için parti programlarındaki söylemleri ele alınmaktadır.
Özet (Çeviri)
The Movement for Rights and Freedoms started as political subject of the biggestethnic minority in Bulgaria - the Turks. MRF has been part of Bulgarian political lifesince 1990. After years of political activities it succeeded to gain the support of theother minorities. İt is a centrist political party in Bulgaria. At the same time the MRFis a member of the Liberal İnternational and of the ELDR and considers itself aliberal party. The study analyses the liberal values advocated by the party, throughtext analysis of its political statements and programs.