Milliyetçilik ve etnik milliyetçilik, sırbistan ve karadağ örneği
Nationalism and ethnic nationalism, serbia and montenegro as a sample
  1. Tez No: 214646
  2. Yazar: METIN KRLIC
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. LEVENT ÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
1789 Fransız Devrimi ile birlikte ortaya çıkan milliyetçilik hızlı biçimde tüm Avrupa kıtasına yayılmıştır. Milliyetçi düşünceler ve hareketler XX. yüzyılda Avrupa dışına taşmıştır. Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarının en önemli nedenlerinden birisi milliyetçilik olmuştur. Milliyetçilik, ulusu ve ulus-devleti kurma, emperyalist politikaları meşrulaştırma, emperyalizme karşı ulusal bağımsızlık mücadelesini geliştirme gibi pek çok amaç için kullanılabilen bir ideoloji ve siyasal hareket olmuştur. Milliyetçi ideolojilerin etkisi, halen günümüz dünyasında hem sosyo-kültürel hem de siyasal alanda devam etmektedir. 1990'lı yılların başında Sosyalist Bloğun dağılmasında ve çökmesinde milliyetçilik çok önemli bir rol oynamıştır. Milliyetçi düşünceler, inançlar, amaçlar ve ihtiraslar özellikle Sovyetler Birliği'nin ve Yugoslavya'nın dağılmasında çok etkili olmuştur. Milliyetçiliğin yükselişi, parçalanma sürecinin zeminini hazırlamıştır. Yugoslavya'nın parçalanması ve Yugoslav sosyalizminin yıkılışı, Yugoslav halkları için son derece kanlı ve sancılı bir süreç oldu. Bu kanlı ve sancılı sürecin en önemli aktörü, ?Büyük Sırbistan?ı kurmayı hedeflemiş olan Sırp milliyetçiliği oldu. Ayrıca, Hırvat, Sloven, Makedon, Karadağ, Arnavut ve Boşnak milliyetçiliği de parçalanma sürecine katkı sağlamışlardır. Milliyetçilik meselsine odaklanan bu yüksek lisans tez çalışması, Sırp ve Karadağ milliyetçiliğinin özelliklerini, gelişimini ve Sosyalist Yugoslavya'nın yıkılışındaki rolünü inceliyor ve açıklıyor.
Özet (Çeviri)
Nationalism that was emerged thanks to the French Revolution in 1789 has spread over the European Continent rapidly after the revolution. Nationalistic ideas and movements were exported other continents and countries from Europe in the 20th century. One of the most important causes of the First and Second World Wars is nationalism. Nationalism is an ideology and political movement which can be exploited in order to achieve many different aims such as foundation of nation and nation-state, legalization of imperialistic expansionism or improving national liberation movements against imperialism. Effects of nationalistic ideologies on socio-cultural and political spheres continue still in the present world. Nationalism played very important role in collapse of the Socialist Block at the beginning of 1990s. Especially, nationalistic ideas, believes, aims and passions became very effective and determinative in disintegration of Soviet Union and Yugoslavia. Rise of nationalism prepared ground of the disintegration. Disintegration of Yugoslavia and collapse of the Yugoslav Socialism became a very bloody and severe process for the Yugoslav peoples. The main actor of this bloody and severe process was the Serbian nationalism which has aimed to create ?the Greater Serbia?. In addition to the Serbian nationalism, also Croat, Slovene, Montenegrin, Macedonian, Albanian and Bosniak nationalist movements supported the disintegration process. This master thesis which focuses on issue of nationalism studies and explains development and characteristics of the Serbian and Montenegrin nationalism and its role in the destruction of Socialist Yugoslavia.