Erken yaşta bakır çalgı eğitiminin kazanım ve zorlukları ile birlikte oluşabilecek sorunlara karşı yönelik öneriler
Suggestions against the problems that may occur with the earnings and challenges of brass instrument education at early ages
- Tez No: 766514
- Danışmanlar: PROF. MEHMET FARUK DÜZGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezde, bakır üflemeliler için erken yaş olarak kabul edilen 10-13 yaş arası bakır üflemeli çalgı eğitiminin zorluklarına yönelik, yardımcı ve yapıcı çözüm önerilerine değinilmiştir. Tez kapsamında ilk olarak bakır üflemeli çalgıların yüzeysel tarihi, gelişimleri ve çalışma sistemi anlatılmıştır. Sonrasında Türkiye Cumhuriyeti eğitim sisteminden ve eğitim veren okullar ile akademik kadrolarından bahsedilmiştir. Son alarak, alanında uzman farklı üniversitelerde eğitim veren yedi bakır üflemeli çalgı öğretmenin katıldığı on üç soruluk bir anket yapılmış ve değerlendirilmiştir. Bu tez çalışması sonucunda, tıp ve eğitim biliminin kesişiminde yer alan araştırma konusunun öğrencilerin kişisel yetenek seviyeleri, yaş farkı, sağlık durumu ve çevresel faktörler ile daha karmaşık bir yapıya dönüştüğü gözlemlenmiştir. Ayrıca oluşabilecek sağlık sorunlarını çözebilmek için uzman sağlık çalışanlarından destek alarak gözlem yapılması gerektiği fark edilmiştir. Öğrencilerin sorunlarına çözümler için bireysel yaklaşım ve analizler yapılması gerektiği anlaşılmıştır. Bu nedenle tezde öneriler verilirken, bakır üflemeli çalgı ailesini çalan öğrencilerin bireysel sorunları yerine ortak olabilecek sorunlarına odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, helpful and constructive solutions for the difficulties of brass instrument education between the ages of 10-13, which is considered as an early age for brass instrument musicians, are mentioned. Within the scope of the thesis, firstly, the superficial history, development and working system of brass instruments are explained. Afterwards, the education system of the Republic of Türkiye and the schools providing education and academic staff are mentioned in Türkiye. Finally, a thirteen-question survey was conducted and evaluated, with the participation of seven brass instrument teachers from different universities who are experts in their fields. As a result of this thesis, it has been observed that the research topic, which is at the intersection of medicine and education, has turned into a more complex structure with students' personal ability levels, age difference, health status and environmental factors. In addition, it has been realized that observation should be made with the support of healthcare professionals in order to solve the health problems that may occur. It has been understood that individual approaches and analyzes should be made for solutions to students' problems. For this reason, while giving suggestions in the thesis, it is focused on the common problems of the students playing the brass instrument family instead of their individual problems.