Ekolojik vergiler
Ecological taxes
- Tez No: 214674
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYL DONAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 423
Özet
Canlı yaşamın korunması ve sürdürülebilir bir kalkınma için, madde ve malzemeleringeri kazanılması veya yeniden kullanılması, enerji tasarrufunun sağlanması, doğalvarlıkların ve biyolojik çeşitliliğin korunması ve en önemlisi çevre kirliliğininazaltılması bir zorunluluk haline gelmiştir. Tüm bunların sağlanabilmesi ve çevreninkorunmasında geleneksel hukuk düzenlemeleri yetersiz kalmış ve malimekanizmalardan özellikle ekolojik vergilerden yararlanılması giderek yaygınlık arzetmeye başlamıştır. Ekolojik vergiler ile üretim ve tüketim faaliyetlerinde çevreduyarlılığı yaratacak insiyatifin oluşturulması mümkün olabilmiştir. Geleneksel emirve kontrol yaklaşımını esas almış Türk çevre politikasında da çevrenin korunmasındavergilerden yararlanılabilecektir. Dolayısıyla ekolojik vergilerin teorik ve pratikyapısının incelenmesi ve mevcut yasal düzenlemelerin yanı sıra çevre korumasındaTürk vergi sisteminden yararlanılmasının gerekliliği bu çalışmanın amacını ve savınıoluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Protection of the natural resources and biodiversity, recycling or reusing of thesubstance and materials, saving energy, and most importantly reducing theenvironmental pollution should be considered as an obligation for the continuity ofthe ecosystems and remaining sustainable development., Traditional legal legislation,is insufficient to maintain all of these factors and it has been widely prevalence toutilize ecological taxes as a financial instrument. It is possible to constitute ecointensiveproduction and consumption activities with ecological taxes. It would beapplicate also in Turkey by an environmental policy which has been focused ontraditional commands and control system. Thus, the intension and assertion of thisstudy is to exam the theoretical and practical structure of ecological taxes andprepare a comparative study of the existing Turkish tax system and the existinglegal environmental legislation.