Küreselleşme sürecinde ekolojik sorunların çözümünde karbon vergilerinin rolü
In the solution of ecological problems in the process of globalization the role of carbon taxes
- Tez No: 249440
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK DİLEYİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Ekonomik, sosyal ve kültürel boyutu olan küreselleşme günümüzde en çok tartışılan kavramlarından birisidir. Yapılan tüm analiz ve yorumlarda küreselleşme meydana getirdiği etkileri itibariyle yer almaktadır.Küreselleşme ile çevre sorunları da, küresel bir mahiyet kazanmıştır. Artık günümüz devletleri çevre sorunları ile topyekun bir mücadele konusunda hem fikirdirler. Bu bağlamda özellikle son yıllarda ehemmiyeti bilim insanlarınca sıkça vurgulanan küresel ısınma ve iklim değişikliği konusu da global bir çevre sorunudur. Bu sorunun etkileri şüphesiz dünyanın farklı yerlerinde farklı şekilde olacağından ortak bir mekanizma kurularak, sorunla mücadele önem arz etmektedir.Dengeli ve doğa üzerinde yıkıcı etki olmaksızın kalkınma anlamında kullanılan sürdürülebilir kalkınma olgusu, esas itibariyle gelecek nesillere güzel bir dünya bırakmayı amaçlamaktadır. Olgunun hareket noktası ise, serbest piyasa modelinin dış müdahale olmaksızın işlemesi ve yeşil teknolojilerin üretim süreçlerinde kullanılmasına dayanmaktadır.Çevre sorunlarına bakışta farklı düşünce eksenlerinin olması nedeniyle, çözüme de farklı argümanlarla gidilebilmektedir. Bununla birlikte bir piyasa çözüm önerisi olarak karbon vergisi de özellikle küresel ısınma olgusunun önüne geçmekte bir mali araç olarak özellikle Avrupa Birliği ülkelerinde 1990'lardan günümüze kadar kullanılmaktadır.Ayrıca karbon vergisi Türkiye'de uygulanmayan bir çevre vergisidir. Vergi, uygulandığı ülkelerde sınırlı da olsa olumlu etkileri olmuştur, fakat tek başına küresel ısınma gibi bir olguyu çözmekte yeterli değildir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, globalization is one of the most being discussed concept that has social, economic and cultural dimensions. Globalization has found a place in all of the analyses and comments as of impacts effectuated by it.In common with globalization, environmental problems has been also gain global importance. Nowadays, statesis agree with about struggle with environmental problems as total. Especially in recent years, global warming and global climate change issues are also emphasized by scientist in context of global environmental problems. To struggle with this problem by building a common mechanism has been important issue through impacts of this problem will be formed in different places of the world in different ways.Essentially, sustainable development phenomenon that is used in meaning of development in a stable shape and without creating devastating impacts on nature aims to provide a favourable world to next generations. However, starting point of this phenomenon depends on functioning of market economy model without nonintervention and using of ?green technologies? in production process.In view of environmental problems due to different ideas of the axis, the solution is to go with different arguments. ?Carbon tax?, as a market solution suggestion, also especially about prevention of global warming issue, used as a fiscal means in European Union countries since 1990?s.Carbon tax is also not applied in Turkey as an environmental tax. This tax, applies even if the positive effects in countries has been limited, but as global warming alone is not enough to solve a case.