İmar Hukukunda plan hiyerarşisi ve planların çatışması
Planning hierarchy and conflict of plans in Reconstruction Law
- Tez No: 214680
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN GÜLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışmanın amacı, imar hukukunun uygulama araçları olan imar planlarıarasındaki ilişkiyi ve uygulamada bu ilişkiden doğan sorunları incelemektir. Bu amaçdoğrultusunda tezin konusu, imar hukukunda plan hiyerarşisi ve planların çatışmasıolarak belirlenmiştir.İmar planlarının çok boyutluluğu, çalışmada mukayese yöntemininkullanılmasını gerekli kıldığından, hukuki zeminden uzaklaşılmamak kaydıyla farklıdisiplinlerin verilerinden de yararlanılmıştır. Uygulamada hangi noktalardasorunlarla karşılaşıldığını vurgulamak açısından, yargısal kararlardan da örneklereyer verilmiş; mevcut mevzuatın yanı sıra, henüz tasarı aşamasında olandüzenlemelere de eleştiri getirilerek, çözüm teklifleri ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to scrutinize the relationship between reconstructionplans in the practical application of Reconstruction Law and to investigate theproblems arising from this practice. On account of this aim, the subject of the thesisis designed as planning hierarchy and conflict of plans in Reconstruction Law.Because of the inter-disciplinary nature of reconstruction plans, data fromother fields has been utilized by using a comparative method, but the study remainswithin a strictly judicial framework. In order to highlight the crucial problem areasthat are encountered in practice, specific judicial decisions have been cited;arrangements which are still at the design stage have also been criticized along withthe present body of current law, and some possible solutions have been proposed inconclusion.