İmar hukukunda plan hiyerarşisi ve planlama sistemindeki yetki karmaşaları, Başakşehir ilçesi örneği
Planning hierarchy in reconstruction law and the authorization problem in the planning system, example of the town of Basaksehir
  1. Tez No: 341195
  2. Yazar: ELİF YILMAZABDURRAHMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN PINAR ÖZDEN, DOÇ. DR. SIRMA TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Şehircilik ve Bölge Planlama, Law, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Tezde imar hukukunda tanımlanan imar planlarının ve kanunlarla bu imar planlarını yapma, onama ve uygulama süreçlerini yöneten kurumlar arasındaki meşruiyet sorunu ele alınmıştır. Bu yetki karmaşasının neden olduğu sorunlara değinilecek olup; özellikle de planların kademeli birlikteliği ilkesinin bu süreçte nasıl işlevsizleştiğinden bahsedilmiştir.İmar hukukundaki yetki karmaşalarına neden olan düzenlemelere, üst ölçekli planlardan bağımsız olarak gelişen ve planlama sürecini oluşturan nedenlere, yasa ve yönetmelikteki eksikliklere ve tüm bu kaotik sürecin kent mekanına ve sosyal mekana yansımasındaki olumsuzluklara değinilerek; planlama sisteminin hiyerarşik düzeninin, yetkilerinin yeniden tanımlanmasının, kurumlararası eşgüdümün nasıl sağlanacağının, etkin bütüncül ve sağlıklı plan süreçlerinin nasıl oluşturulabileceğinin çözüm yolları aranmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, authorization problem among the legitmate public instutions which control the building approving and applying process of reconstruction plans, is detailedly analyzed. Furthermore the reasons which lead the authorization confussions, expecially the once that destroys the hierarchical system in planing, are resarched.On the other hand,this thesis enlightens, the arrangements which caused the authorization kaos in the reconstruction law, the reasons for the gap between lower and higher scaled plans, the lack of proper laws and regulations and their negative effects to urban space and social life, restructuring of authorization and coordination among the related public instutions and the way of making effective healthier, holistic planning.