Vadeli işlemlerin para piyasalarına etkileri
The effect offuture options market on money markets
  1. Tez No: 214708
  2. Yazar: RAMAZAN ÖZNACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Türkiye ekonomisi için; yetersiz bulunan sermaye birikiminin artırılmasında en temel araç olan sermaye piyasasının likiditesini sağlayan para piyasasının gelişmesi ve dolaylı olarak kıt sermaye birikiminin artırılması büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada Türkiye para piyasalarının etkinlik ve derinliğinin artırılması için önemli ayağı oluşturan Vadeli İşlemlerin durumu ve para piyasalarına etkisi ortaya çıkarılmaya çalışılmaktadır.Türkiye gibi kalkınma yolunda olan ülkelerin ekonomilerine uygun düşük maliyetli sermaye sağlamada, atıl birikimin ekonomiye kaynak olarak aktarılmasında, likiditeyi sağlayarak dolaylı yoldan sermaye piyasasını geliştiren para piyasaları; genel olarak ve Türkiye açısından ayrı ayrı ele alınmaktadır.Konu üç bölüm olarak ele alınmıştır. İlk iki bölümüde genel olarak ve Türkiye'de para piyasaları, vadeli işlem piyasaları ve piyasa aktörleri, üçüncü bölümde ise iki piyasa arasındaki etkileşim ele alınmış, ayrıca bir uygulamaya yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is very necessary for Turkish Economy that money market, providing liquidity of capital market which is a basic instrument by enhancement of inadequate capital accumulation, grows. So indirectly, enhancement of inadequate capital accumulation is necesssary. In this study the situation of the Futures which is an important step to increase efficiency and profundity of Money markets and money market influences are tried to be exposed.In raising of capital with small costs, available for economies of developing countries like Turkiye, in transferring of inactive capital accumulation as a source to economy, the Money Markets that indirectly develop capital market by procuring liqudity are discussed seperately as generally and from the view of Turkiye.The subject is approached in 3 chapters. In first two chapters general view and money markets in Turkiye, futures markets and market acters were considered. In the 3 rd chapter the interaction between these two markets was considered and furthermore a practice was placed.