Portföy yönetiminde sistematik riskin ölçülmesi ve İ.M.K.B. için bir uygulama
Calculation of systematic risk in portfolio management and a case study in İstanbul Stock Exchange
- Tez No: 214760
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER TANJU DURUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Finansal Varlıkları Fiyatlama Modeli, etkin ve etkin olmayan tüm riskli varlıkların fiyatlandırılmasına olanak saglamakta, bir finansal varlıga veya portföye uygun bir risk ölçüsü getirmekte ve risk-getiri iliskisini tanımlamaya çalısmaktadır. Diger bir deyisle, model, varlıkların risk durumlarına göre beklenen getiri oranının ne olması gerektigini incelemektedir. Finansal Varlıkları Fiyatlama Modeli'nde bir varlıgın risk ölçütü, onun pazara karsı hareket etme ölçüsünün veya pazara karsı duyarlılıgını gösteren sistematik riski yani betasıdır. Bu çalısmada, Finansal Varlık Fiyatlama Modeli çerçevesinde beta katsayısı ile ölçülen sistematik riskin nasıl ölçüldügü anlatılarak portföy yönetim stratejilerinin belirlenmesinde önemi olup olmadıgı arastırılmıstır. Olusturdugumuz portföyün beta katsayıları hesaplanarak, istatistiki olarak anlamlı sonuçlar elde edilmis ve günlük getiri oranları kullanıldıgında literatürde yapılmıs olan testlerle uyumlu sonuçlar elde edilmistir. Beta katsayılarının hesaplanması, kullanılan örnekleme, getiri aralıgının ve zaman diliminin uzunluguna, pazar portföyünün seçiminine ve hesaplama yöntemine baglı olarak degistigi sonucuna varılmıstır. Bu degisimleri en aza indirmek içinde kullanılan pazar portföyü, zaman dilimi ve getiri aralıgı uzunluguna dikkat edilmesi ve beta katsayılarının düzeltilmis beta yöntemi ile hesaplanmasının daha düzgün sonuçlar verdigi tespit edilmistir. Sonuç olarak, yaptıgımız bu tez çalısması da, beta katsayılarının portföy yönetim stratejilerinde önemli oldugunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The Capital Asset Pricing Model hypothesis states that the relevant risk measure in holding a given security is the systematic risk or beta, because all other risk measures can be diversified away through portfolio diversification. According to CAPM, stocks with beta lower than 1 are considered defensive stocks and stocks with beta higher than 1 are considered aggressive and risky. In this thesis, we aimed to explain the computation method of beta coefficients according to Capital Asset Pricing Model (CAPM) and analyzed whether beta coefficients are important in determining investment strategies. It is found that variety of beta estimates can result for the same stock depending on various factors such as the calculation of returns, length of the estimation period and the choice of the market index. Therefore, researches and academicians should be careful in determining these factors in order to estimate better beta coefficients. We found that daily return interval produces better betas, use of more comprehensive market index and economically stable time period may result better betas. We also showed that using adjusted beta calculation method results in better beta coefficients. As a result, beta coefficients are important in determining investment strategies. No matter which estimation period, return interval and market index is used; beta coefficients of each stock are not far from each other and all have the same tendency.