Gençlerin siyasal ve kültürel tutumları -Ankara örneği-
Political and cultural attitudes of youth -Ankara sample-
- Tez No: 214761
- Danışmanlar: PROF. AHMET ÇİĞDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
?Gençlerin Siyasal ve Kültürel Tutumları? araştırması, 15-30 yaş grubu gençliğin siyasal ve kültürel tutumlarını betimlemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada, bütünsel bir kültürel kuramsal perspektiften hareketle, kendi içinde herhangi bir kategorizasyona gidilmeksizin gençlerin siyasal ve kültürel tutumlarını ölçecek bir tutum ölçeği hazırlanmış, ölçeğin hazırlanma aşamasında nitel tekniklerden yararlanılmış, daha sonra nicel ölçüm teknikleri kullanılarak veri toplanmış ve istatistiki analizler yapılmıştır. Bu bakımdan araştırma, pozitivist bir metodoloji çerçevesinde yürütülmüştür. Araştırma, tutum ölçeği geliştirilirken kullanılabilecek bir kuramsal çerçeve oluşturma denemesini de içermektedir. Araştırmada, temelde, siyasal ve kültürel tutumların demografik özellikler, kültürel değişkenler, farklı kimlik tanımlamaları ve siyasal tercihlerle olan ilişkisi analiz edilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma Ankara'da yaşayan 15-30 yaş arası genç nüfusun, kültürel ve siyasal özellikleri başta olmak üzere, siyasal ve kültürel tutumları hakkında geniş ve betimleyici bir analiz içermektedir.
Özet (Çeviri)
The study of ?Political and Cultural Attitudes of Youth? aims to explain the political and cultural attitudes of the youth groups the age of who ranges from 15 to 30. Based on a holistic cultural theoretical perspective, a scale for measuring the political and cultural attitudes of the youth has been prepared without making any categorization within itself. The qualitative methods were exploited in the process of preparing the attitude scale; then, the quantitative methods were used, data were collected and statistical analyses were performed. In this context, the research was performed within a positivist methodology. The research also includes an experience of the trial of making a theoretical frame during the development of the attitude scale. In the research, basically, the correlations between the demographical features, cultural variables, different identity definitions, political preferences and political and cultural attitudes were analysed. As a conclusion, this research includes a large and descriptive analysis about the political and cultural attitudes of youth - especially the political and cultural attitudes of youth of Ankara belonging age groups between 15 and 30.