Ekonomik kalkınmada beşeri sermaye ve önemi
Importance of human capital in the economic development
- Tez No: 214762
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bir ülkenin ekonomik kalkınmasını gerçekleştirebilmesi için o ülkenin ekonomik, sosyal ve kurumsal yapısının güçlü olması gerekmektedir. Bilgi toplumuna geçişin yaşandığı son dönemde ise“bilgi”kavramının öne çıkması ile birlikte, bilgiye yapılacak yatırımın, ülkelerin ekonomik kalkınmasındaki önemi de açıkça görülmektedir. Küreselleşen dünyada bilgiye hızlı bir biçimde ulaşım neticesinde, gelişen teknolojik sürece ayak uydurabilmek için elde edilmesi gereken faktör“bilgi”dir. Bu bilgiyi öğrenip, üzerine yeni bilgiler katarak gelişirebilecek ve yenilik yaratabilecek en önemli olgu ise“beşeri sermaye”dir.Beşeri sermayenin oluşturulabilmesi için bilgiye ulaşabilmek ve onu geliştirebilmek gerekmektedir. Bunun için eğitim alanında önemli harcamalar yapılması gerekliliği istatistiki bilgiler neticesinde ortaya konmuştur. Eğitime yapılacak yatırımların artırılması ile ar-ge faaliyetleri de hız kazanacak ve nitelikli işgücünün en önemli özelliği olan yenilik yaratma potansiyeli artırılacaktır. Yenilik yaratma gücünü artıran ülkelerin, bu konuda yapılacak harcamaların miktarını artırarak ekonomik kalkınmada fark yaratılmasına sebep olacak teknolojilerin üretilmesi ile ülkeler arası rekabette öne geçtikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In order for a country to realize the economical development, its economical, social and institutional structure has to be strong. During the latest times in which the transition to the society of information has been lived, as the concept of ?information? came into prominence, importance of the investment made on Information can be clearly observed. In the globalized world, as a result of reaching to information very fast, information became the factor that should be achieved in order to attune to developing technological process. The most important fact to learn this Information and add some new Information to develop this is ?human Capital?.In order to develop Human Capital, it is necessary to access Information and develop it. As a result of statistical study, it is necessary to make huge expenses on Education to do this. Increasing the investments made on Education, studies on R&D will be accelerated and most important characteristic of qualified human recourses, potential of innovation will be enhanced. It is observed that the countries which enhance the power of innovation makes better progress in the competition lived between the countries making investment on technological production which make difference in this era make progress farther.