Bölgelerarası dengesizliği gidermede organize sanayi bölgeleri ve Elazığ örneği
Organized industrial zones for eliminating the inter-regional imbalance and Elaziğ sample
  1. Tez No: 214764
  2. Yazar: HAKKI HAKAN HOZİKLİGİL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EYÜP G. İSBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın amacı bölgeler arası dengesizlik olgusunu ve bölgeler arası dengesizliği gidermede kullanılan yöntemlerden birisi olan organize sanayi bölgelerinin Türkiye'deki mevcut durumunu incelemektir. Organize sanayi bölgeleri uygulaması Türkiye'de ilk kez 1962 yılında Bursa'da uygulamaya konmuştur. Bölgeler arası dengesizliğin giderilmesinde, bölgesel gelişmenin düzenlenmesinde, düzensiz ve çarpık kentleşmenin yol açtığı sorunların çözümünde birer araç olarak benimsenmiştir. Organize sanayi bölgeleri, sanayiler arası ilişkilerin geliştirildiği birer merkez konumundadır. Türkiye'de Organize Sanayi Bölgelerinin kurulması, denetlenmesi, kredilendirilmesi ve çeşitli kuruluşlar ile koordinasyonunun sağlanması aşamalarında Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın önemli bir rolü bulunmaktadır. Organize sanayi bölgeleri tamamlanmış alt yapı ve hizmet tesisleri ile düzenli ve planlı sanayileşme açısından önemli katkılarda bulunmuştur. Bu çalışmada bir örnek olarak Elazığ Organize Sanayi Bölgesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to examine the inter-regional imbalance event and the existing condition of Organized Industrial Zones in Turkey which are one of the methods used for eliminating the inter-regional imbalance. Applications of Organized Industrial Zones are put into practice first in 1962 in Bursa in Turkey. Organized Industrial Zones are adopted as an instrument for eliminating the inter-regional imbalance, arrangement of regional development and solving the problems resulting from irregular and disorderly urbanization. Organized Industrial Zones are of a center position for development of inter- industry relations and training the qualified personnel. The Minister of Industry and Trade has an important role in the establishment, controlling, granting credit of industry zones and playing along with various institutions. Organized Industrial Zones with complemented infrastructure and service plants have made an important contribution from the point of regular and planned industrialization. In this study Organized Industrial Zone of Elazığ is examined as a sample.