Türk milli eğitim idari teşkilatının yeniden yapılandırılması
Restructuruing administrative organization of Turkish national education
  1. Tez No: 214765
  2. Yazar: SANİYE YURTSEVER
  3. Danışmanlar: PROF. EYÜP İSBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Araştırmanın temel amacı, Milli Eğitim Bakanlığı merkez örgütünün 1923 ? 2006 yılları arasında geçirdiği yapısal değişimi; örgütteki yetki ve sorumluluk dağılımını gösteren örgüt basamaklarını incelemekti. Bu amacı gerçekleştirebilmek için araştırma problemi ile ilgili yasal belgeler incelenmiş ve literatür taranmıştır. Araştırmada merkez örgütünde meydana gelen değişim tarihsel bir süreç halinde ortaya konulmaya çalışılmıştır. Kaynak taraması yoluyla veri toplama işlemi tamamlandıktan sonra, Bakanlık örgütünde olagelen değişimlere ilişkin bilgiler birbirleriyle karşılaştırılmış ve analiz edilmiştir. Elde edilen bilgilere göre, eğitim sisteminin Tanzimatın ilk yıllarından bu yana örgütlenme deneyimine sahip olduğu görülmüştür. Ancak, bugün gelinen noktada eğitim sisteminin yönetsel üst yapısını oluşturan Milli Eğitim Bakanlığı merkez örgütü biçimsel örgütlenme modeline göre yapılandırılmış olup, aynı görevleri yapan bir çok birim mevcuttur. Bu durum ise görevlerin tekrarı, karışması ve aynı görevleri yapan birimlerin çoğalması gibi sorunlar ortaya çıkarmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı merkez örgütünü meydana getiren birimler arasında gerekli uzmanlaşmaya gidilmemiş, eş güdüm ve işbirliği sağlanamamıştır. Merkez örgütünde hiyerarşik basamak sayısı bağımsız daire başkanlıklarında beş ve genel müdürlüklerde altıdır. Basamak sayısı fazla olan Bakanlık örgütü dik bir yapıya sahiptir. Karar sürecinin ağırlaşmış olduğu, karar kademelerinin gereksiz yere çoğaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The basic aim of research examine the structural changes of the Central Organization of Ministry National Education between the years 1923 ? 2006 ; Organization steps which show authority and responsibility distribution. So as to realize this aim; legal documents which are related with research problem had been examined and literature investigated. At the research; the structural change that occurred in central organization had been worked to execute in a historical period manner. After data collecting operation completed by source investigation,information related with occurring change in the central organization had been compared one with another and analyzed. According to information in hand; it had been seen that education System has an organization experiment from Tanzimat to these days. But today; the coming point the Central Organization of Ministry of National Education forming management upper structure of Education System had been made in respect of formal organization model and there are a lot of units doing the same duties. This condition had been concluded the problems like repetition of duties and becoming complex of duties and increasing (division) of units doing the same duties. Necessary organization hadn?t been completed between the units, which form the central organization of ministry, coordination and cooperation hadn?t been done. Hierarchy ladder number is five in the independent Office presidency and six in the General Directorates in central organization.Central organization of ministry, which has more steps, has a vertical structure. It had been seen that decision period had been slow and decision levels are increased unnecessarily.