Kepirtepe ve Arifiye köy enstitüleri (1940-1946)
Kepirtepe and Arifiye village institutes (1940-1946)
- Tez No: 214786
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ SATAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Kepritepe ve Arifiye Köy Enstitüleri Türkiye genelinde açılan 21 köy enstitülerinden 2 tanesidir. Bu enstitülerden bahs etmeden önce enstitülerin genelinden bahs etmek gerekmektedir. Köy enstritüleri köylüyü aydınlatmak ve eğitmek amacıyla kurulmuştur. 1935'lerde Nüfusun %80'i köylerde yaşamaktadır. 40000 köy'ün 35000'ninde okul yoktu. Olanların da çoğu üçüncü sınıfa kadar eğitim vermektedir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kazanımlarının, Atatürk ilke ve inkılaplarının köylere ulaştırılabilmesi eğitimle olabilecekti. Bu nedenle köylü eğitim veren Köy Enstitüleri önemi çok büyüktür. Köy enstitülerinde teorinin yanında pratik eğitimde vardı. Tarım, inşaat, Biçki ? dikiş, Demircilik, Marangozluk, Müzik aletlerini kullanma vb. alanlarda eğitim verilmektedir. Kepirtepe Köy Enstitüsü adını bölgenin arazi yapısından almaktadır. Halk dilinde ?Kepir? ziraate pek elverişli olmayan, killi, ağır, kara bir toprağın adıdır. Etrafı bu saydığımız vasıfta tarlalarla çevrili olan tümsek yerlere de Kepirtepe denmiştir. Enstitüde bu tepede kurulduğu için bu adı almıştır. Her köy enstitülerinde kendi bölgelerine has uygulamalar vardır. Kepirtepede de arıcılık yapılmıştır. 1938 yılında Edirne'de Köy Öğretmen Okulu olarak kurulan; buradan Alpullu'ya nakledilen burada da arazinin darlığı nedeniyle Kıklareli'nin Lüleburgaz ilçesine taşınmıştır. 1954 yılında öğretmen okulu olarak adı değiştirilip, kapatılmıştır. Arifiye Köy Enstitüsü Adapazarı'nın Arifiye köyünde kurulmuştur. Arazi yapısı, ?Bataklık, Sıtmalı, tarıma elverişli olmayan bir araziye? sahiptir. Bu enstitüde tarımla uğraşmanın yanında balıkçılıkla da uğraşılmıştır. Arifiye Köy Enstitüsü diğer köy enstitüleri gibi 1954 yılında kapatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Kepirtepe and Arifiye Country Teaching Institutes are the two out of 21 of those, opened throughout Turkey. Before introducing these institutions, initially it would be necessary to broach the subject with ?the concept of country institutes?. With the constitution of country training colleges or institutes, it was intended the enlightenment and training of the villagers and farmers. In the mid-nineteen thirties, 80 percent of the total inhabitants of the country mostly lived in villages or in rural areas; there were no schools to give education in 35000 out of 40000 of the schools existent and many of those could only teach until the third grade. Not only the access to the acquaintances of The Turkish Republic but also to the Atatürk doctrines and reforms could only be achieved by way of education. With a view to that, these institutions of vocational training are of much importance within the historical period of the Turkish educational system. Village institutes trained the canditate teachers in theory besides practice and they were also trained in such fields as sewing, the hardware business (i.e. ironworking), carpentry, and playing musical instruments. The name of the institute, namely ?Kepirtepe? derives from the terrain or hardpan structure of its land. In vernacular language, this word refers to the land structure of a clayey kind which is not appropriate for living, so any place, hill areas or terrains surrounded with fields of this kind are called ?Kepirtepe?. Hence the institute is named after its land structure. Each institute has some ?special to itself? regional practices, so this institute was famous for its ?apicultural practicing?. After having founded first in Edirne in 1938 and removed to Lüleburgaz, a small town of Kırklareli Province afterwards owing to the narrowness of the land, it was determined to be called ?a teacher training school? and abolished officially in 1954 then.. Arifiye Village Training Institute was founded in Arifiye, the inappropriate terrain of which for cultivation is characterised by quagmires. This institute was also closed in 1954.