Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarında ekonomi politikaları (1923-1933)
The economic policy in the early years of the Republic of Turkey (1923-1933)
- Tez No: 214803
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. REMZİ YARDIMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Türk İnkılap Tarihi, Economics, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Cumhuriyetin ilk yıllarında ekonomi politikası planlı kalkınma stratejisine dayanır. 1930'larda ulaşılmış olgunluğu ile bu strateji, batının demokratik ülkelerinde İkinci Dünya Savaşı sonrası ancak geliştirilebilmiştir. Bağımsızlık savaşları, ordu yönetimi, demokratik rejimin kuruluşu ve işletilmesi, uluslararası politika alanlarında olduğu gibi cumhuriyetin ilk yıllarında uygulanan ekonomi politikası da Dünya'nın kalkınmakta olan ülkelerine örnek teşkil edecek özellikler taşımaktadır; bu özelliklerin Dünya'ya yayılması insanlığa büyük zaman kazandıracak, kaynakların daha verimli ve tasarruflu kullanılmasını sağlayacaktır. Cumhuriyetin ilk yılları mali politikasının temel özelliklerini özetlemek gerekirse, Mustafa Kemal; Devlet Hazinesinin sürekli olarak güçlü tutulmasına büyük önem vermektedir. Bunun için devlet bütçelerinin denk, hatta fazla ile kapanması gereklidir. Devlet gelirlerinin, halktaki gelir artışına uygun biçimde arttırılmasını öngörmektedir. Ekonomik etkileri ve özellikle üretim üzerindeki etkileri olumsuz olan bütün vergilerin kaldırılmasını önermektedir. Hazinenin geliri giderini karşılayamadığı hallerde paranın iç ve dış değerinin korunamayacağı inancındadır; bu nedenle bütçe denkliğinin, kayıtsız ve şartsız olarak korunması gereken bir ilke olduğunu düşünmektedir. Uzun süren ve çetin geçen Kurtuluş Savaşı zaferle sonuçlandıktan sonra, bu savaşı yürüten liderler, başta Mustafa Kemal olmak üzere, şu temel soruya cevap aramışlardır: ?Türkiye nasıl kalkınabilir, halkın refaha en kısa zamanda kavuşması için nasıl bir ekonomi politikası gütmelidir?? çalışmamızın temel amacı ise bu soru üzerine yapılandırılmıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarında uygulanan ekonomi politikası planlı kalkınma stratejisine dayanır. 1930'larda ulaşılmış olgunluğu ile bu strateji, Batının demokratik ülkelerinde İkinci Dünya Savaşı sonrası ancak geliştirilebilmiştir Bütün cumhuriyet devrimleri gibi, ekonomi devrimi de, Türk Toplumunu temelden değiştirmek ve çağdaşlaştırmak amacına yönelmiştir. Belki de bütün devrimleriyle eşdeğer bir ekonomi devrimi vardır.
Özet (Çeviri)
The economic policy in the early years of the Republic was based on planned development strategy. This strategy at its peak point in 1930s could be developed in democratic Western countries only after the 2nd World War. The economy policy in the early years of the Republic bears many exemplary characteristics for the world just like the Turkish Independence war , Management of the Army, establishment and actuation of the democratic system and international policy: the worldwide spread of these aspects will save a lot of time for humanity and the sources will bu used in more economically and efficiently. If we summerize the basic characteristics of the financial policy in the early years of the Republic Mustafa Kemal particularly emphasized on the strength of the State Treasury. For this reason the state budgets have to be balanced and if possible with surplus. The state revenues have to be increased parallel to increase in the income of people. He suggests that all taxes having negative effects on economy and production have to be abolished. He believes that money will not be able to keep its value under conditions when treasury income is less than the outcome ; for this reason budget balance is a principal which has to be protected unconditionally. After the long and hard Independence War ended with victory the leaders of the war led by Mustafa Kemal seeked an answer to this basic question :? How can Turkey develop, what kind of a policy has to be conducted for welfare of people within the shortest possible time? The basic object of our study is based on this question. The economic policy in the early years of the Republic was based on planned development strategy. This strategy at its peak point in 1930s could be developed in democratic Western countries only after the 2nd World War. Because of these reasons ,the opinions brought in recent years ,like ?the revolutions in the early years of the Republic are revolutions in superstructure, they do not bear novelty,everything was just done for the needs of country and they did not originate an economical doctrin or philosophy ? have nothing to do with reality Like all revolutions of the Republic economical revolution also had the aim of changing Turkish society radically and to contemporize her. Most probably there is an economical revolution having equivalence with other revolutions .