Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bilançosu ve önemi
The balance sheet of Central Bank of Turkey and its importance
- Tez No: 214807
- Danışmanlar: PROF.DR. SELİM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Merkez bankası bilançosunun ve öneminin ele alındığı bu çalışmada, merkez bankası bilançolarının tanıtılması, ülkedeki ekonomik gelişmelerin merkez bankaları bilançosunu nasıl etkilediği beş bölümde incelenmeye çalışılmıştır. İlk bölümde merkez bankalarının tarihlerinden gelen süreç içerisinde nasıl yapılandıklarından, para politikası stratejileri olarak neleri kullandıklarından bahsedilmiştir. İkinci bölümde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası bilançosundan bahsedilmiş ve bu bilançonun önemi vurgulanmaya çalışılmıştır. Özellikle son yıllarda bağımsızlığını arttırmasıyla bilançosu üzerindeki hakimiyetinin de arttığından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının bilanço kalemleri anlatılmıştır. Bu kalemlerden bahsetmemizin nedeni merkez bankası bilançosunun işleyişini anlayabilmektir. Böylece ekonomik gelişmelerin bilanço üzerindeki etkilerini anlayabilir ya da merkez bankası bilançosunu inceleyerek ileriye dönük ekonomik gelişmeler hakkında yorum yapabiliriz. Dördüncü bölümde Merkez Bankasının ve Hazinenin yaptığı işlemlerin bilançoya nasıl yansıdığı örneklerle anlatılmıştır. Son olarak, beşinci bölümde ise yaşanan ekonomik krizlerin bilanço üzerindeki etkileri incelenmiştir. Ekonomik krizlerin merkez bankası bilançosu üzerindeki etkilerinden bahsetmemizin nedeni, bilançodaki kalemlerini birlikte değerlendirilerek piyasalardaki durumun teşhis edilebilmesi ve uygulanacak politikalarının ekonomik kolaylık belirleyebilmesidir. Merkez bankası bilançosuna bakarak piyasalardaki gelişmelerin izlenebilirlik olgusunu çalışmamıza katmak istedik.
Özet (Çeviri)
In this study which deals with the balance sheet of the central bank and it?s importance, the introduction of the balance sheet of the central bank and how the economic developments affect the balance sheet of the central bank is tried to be examined in five chapters. In first chapter, it is mentioned how the central banks constructed in historical process and which instruments they used as monetary policy strategies. In second chapter, the balance sheet of the Central Bank of Turkish Republic is mentioned and the importance of this balance of sheet is emphasized. Especially in recent years the central banks dominated over the balance sheet through the increase of the independence of the central banks. In third chapter, the items of balance sheet are explained. The reason why it is mentioned here is to understand the function of the balance sheet of the central bank. Thus, we can grasp the effects of the economic developments over the balance sheet or make a commitment about the economic development for future by examining the balance sheet of the central bank. In fourth chapter, the operations of the central bank and the treasury being reflected to the balance sheet are illustrated. In the last chapter, the effects of the economic crises being experienced over the balance sheet are examined. The reason why we mentioned the effects of the economic crises over the items of the central bank is that the conditions of the markets can be identified by evaluating some items of the balance sheet together. Thus, we want to add the fact of being followed with the developments on markets to our study by looking over the balance sheet of the central bank.