İlköğretimde aktif öğrenme kuramı destekli ingilizce öğretim yöntemiyli İngilizce konuşma becerisinin geliştirilmesine ilişkin bir araştırma
A research about improving English speaking skill with the method of English language teaching supported by active learning theory in primary school
  1. Tez No: 214808
  2. Yazar: AYŞE SADAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAYRAM AŞILIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Arastırmanın genel amacı, ilkögretimde aktif ögrenme kuramı destekli ngilizce ögretim yöntemi ile konusma becerisinin gelistirilmesi hususunun Sehit Namık Tümer lkögretim Okulu örneginde betimlenmesidir. Bu genel amaca baglı olarak arastırmanın, teorik temellendirmenin yapıldıgı birinci bölümünde aktif ögrenme kuramının kosullanma ve bilinç dönüsümü baglamında egitsel dogurguları çözümlenmis; varılan kuramsal hazırbulunusluluk dogrultusunda arastırmanın ikinci bölümü geleneksel ögretim yöntemlerinin konusma becerisine katkıları/sınırlılıkları ve aktif ögrenme kuramı destekli ngilizce ögretim yönteminin konusma becerisine katkıları/sınırlılıkları iki alt amaç dahilinde hipotez testine tabi tutularak sonuçlara ulasılmıstır. Bu arastırma için gerekli olan veriler, Diyarbakır il merkezindeki Sehit Namık Tümer lkögretim Okulu'nda, 2005-2006 ögretim yılında, 8. sınıfta ögrenim görmekte olan, deney ve kontrol gruplarında yer alan toplam 44 ögrencinin ngilizce konusma becerisi konusunda hangi düzeyde olduklarını belirlemek amacıyla hazırlanan ?ngilizce Konusma Becerisi Ölçegi? ile elde edilmistir. Arastırmacı tarafından gelistirilen bu ölçek hem deney grubunda hem de kontrol grubunda yer alan ögrencilerin öntest ve sontest puanlarını belirlemek amacıyla kullanılmıstır. Ayrıca arastırmada, uygulamanın yapılacagı 8. sınıf ögrencilerinden yansız atama yoluyla biri deney, digeri kontrol grubu olmak üzere iki grup belirlenerek deneysel model uygulanmıstır. Her iki gruptaki ögrenciler, uygulamadan önce ve sonra ?ngilizce Konusma Becerisi Ölçegi?ne tabi tutulmuslardır. Deney grubunda aktif ögretim yöntem ve teknikleriyle, kontrol grubunda ise geleneksel yöntemlerle ögretim yapılmıs, uygulama öncesi ve sonrası ölçüm yapılarak iki yöntemin etkililigi arastırılmaya çalısılmıstır. Arastırmada, ngilizce konusma becerisi ölçeginin yanında, ?Tutum Ölçegi? de uygulanmıstır. Arastırmanın teorik temellendirme ve hipotez testinin gerçeklestirildigi iki asamasından sonra ulasılan kritik bulgular; aktif ögretim yöntem ve tekniklerinin kullanıldıgı sınıftaki ögrencilerin, geleneksel yöntemlerin kullanıldıgı sınıftaki ögrencilere göre, ngilizce konusma puanlarının daha yüksek oldugu, dolayısıyla aktif ögretim yöntem ve tekniklerinin ngilizce konusma becerisini gelistirmede, geleneksel yöntemlere göre daha etkili oldugu sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
The general aim of this research is to describe of improving the speaking skill with the method of English Language Teaching supported by active learning theory in the example of Sehit Namık Tümer Primary School. Related to this general aim, in the first chapter in which theoretical frame has been surveyed, educational results related to conditioning and conscious transforming of active learning theory has been settled out. With the theoretical situation awareness which has been reached, in the second chapter applying hypothesis test, it has been resulted that the contributions/limitations to the speaking skill of the traditional and the method of English Language Teaching supported by active learning theory including two sub aims. The data that is necessary for this study has been had by ?English Speaking Skill Scale?, which has been prepared with the aim of which level 44 students that has been educated at the 8th grade in the experimental and control groups in Sehit Namık Tümer Primary School in Academic year of 2005-2006, are about their speaking skill in English. This scale prepared by the researcher has been used to determine the points of the students at the pre-test and the post-test in experimental and control groups. Experimental design has been applied by forming an experimental and a control group that include 8th grade students randomly in this study. Students in both groups have been surveyed by ?English Speaking Skill Scale? before and after the application. Active learning methods and techniques have been used in experimental group, traditional methods have been used in control group, and it has been tried to be found out the effectiveness of both methods by surveying the scale before and after the application. In this study, beside ?English Speaking Skill Scale?, ?Attitude Scale? has also been prepared and applied. Critical findings which have been found out after two steps in which hypothesis test and theoretical frame of the research have been applied, the students who are in the classroom in which active learning methods and techniques have been used have higher points about speaking skill in English in comparison with the students who are in the classroom in which traditional methods have been used; consequently it has been resulted that active learning methods and techniques are more effective in terms of improving speaking skill in English than traditional methods