İlköğretimde güncel denetim duruşunun öğretmenlik bilincini uyandırma yeterliliğine ilişkin öğretmen görüşlerinin değerlendirilmesi
Teachers' opinions about the effects of the current control aproach to the awaking of teaching consciousness
  1. Tez No: 214820
  2. Yazar: MEHMET KARAKIŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN AKGÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Arastırmanın genel amacı; ilkögretimde güncel denetim durusunun ögretmenlik bilincini uyandırma yeterliligine iliskin, farklı degiskenlere baglı olarak ögretmen görüsleri dogrultusunda Siirt örnegi ile sınırlı olacak sekilde betimlemektir. Bu baglamda arastırmanın birinci bölümünde Türk egitim sisteminde ilkögretimde güncel denetim durusunun yapısı hakkında kuramsal çözümlemeye yer verilmistir. Arastırmanın ikinci bölümünde ise Siirt örneginde alandan toplanan ögretmen görüsleri dogrultusunda ilkögretimde güncel denetim durusunun ögretmenlik bilincini uyandırma yeterliligine iliskin güncel profilin ortaya konması üzerinde durulmustur. Arastırma, Siirt l merkezinde 2005-2006 egitim-ögretim yılında ilkögretim okullarında görevli bulunan 280 sınıf ve diger brans ögretmenlerini kapsamaktadır. Arastırmada; danısmanım Prof. Dr. Hasan AKGÜNDÜZ tarafından gelistirilen 24 maddelik veri aracı kullanılmıstır. Bu baglamda öncelikle Siirt il merkezindeki ilkögretim okullarından alınan veriler kayıt altına alınmıs, daha sonra kaydedilen veriler, SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmistir. Verileri analiz etmek için frekans, yüzde dagılımı ile Independent?Sampels T testi kullanılmıstır. Anlamlılık düzeyi 0,05 olarak alınmıstır. Hipotez testi sonucunda ulasılan kritik bulgular; ögretmenlerin bilissel/psikomotor, duyussal/toplam benlik davranısları yönü ile ilkögretimde güncel denetim durusunun, ögretmenlik bilincini uyandırma yeterliligine iliskin olarak dönüstürücü gücünün oldukça sınırlı oldugu, süreç içinde ögretmenlerin karara katılma düzeylerini kısıtladıgı, korku egemen bir etkinlik görünümünde oldugu, sonuç odaklı, kosullamaya baglı ödül ve cezaya dayandıgı, genelde kontrol edici niteliginin agır bastıgı, dıs odaklı denetim ihtiyacını artırdıgı, etkisel niteliklere dayalı rehberlik agırlıklı denetimin öznel ve nesnel bilesenleri ile dönüstürücü gücü olan yapılanmanın beslendigi bir denetim sisteminin olusturulması gerçegini isaretlemektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to describe the effects of the approach of current control to the teaching conscious in the sample of Siirt in elementary education. In the firs part of the research, there is a theoretical analysis about the structure of the approach of current control in Turkish elementary education. In the second part of the research, as an example of Siirt, it is focused on the hypothesis test of activating current control approach to the teaching conscious in the opinions of the teachers who work in elementary schools. The research includes 280 classroom and branch teachers, who were on duty in primary schools in the Siirt province center in 2005-2006 training-education year. A data tool consisting of 24 items, which was developped by my advisor Prof. Dr. Hasan AKGÜNDÜZ, was used in the study. In this context, the data collected from the primary schools in Siirt province center were recorded, and then the recorded data were analyzed using an SPSS package. Frequency, percentage distribution, and Independent-Samples T-test were used for the analysis of the data. Significance level was accepted as 0,05. As a result of the hypothesis test, the critical findings show that current control approach is limited to the power of activating and transforming mental and spiritual life of the teachers. As well, the critical findings display the reality of increasing the needs of outer control.