Anadolu takılarındaki motifler ile tunus takılarındaki motiflerin incelenmesi
Examination of the motives in Anatolian jewelry and the motives in Tunisian jewelry
- Tez No: 214839
- Danışmanlar: PROF. TEVHİDE ÖZBAĞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Araştırmada, Anadolu ve Tunus kadın takıları çeşitleri, takılarda kullanılan süsleme teknikleri, takı motifleri ve kompozisyon özelliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Araştırmanın evrenini, Ankara Estergon Etnografya Müzesinde ve Ankara Etnografya Müzesinde bulunan Anadolu kadın takıları ile literatür ve elektronik ortamda yapılan araştırmalarda bulunan Tunus kadın takıları oluşturmaktadır. Evren içinden 50 adet Anadolu kadın takısı ve 25 adet Tunus kadın takısı örneklem olarak seçilmiştir.Anadolu'da ve Tunus'ta kullanılan kadın takı çeşitleri, bu takılarda kullanılan süsleme teknikleri ve motif özeliklerinin ortaya konulması bulgular ve yorum kısmında ele alınmıştır.Araştırma sonucunda, Anadolu ve Tunus takılarındaki motiflerin birbirine benzediği ortaya çıkmıştır. Anadolu takılarında geometrik, bitkisel, sembolik motifler oldukça fazla kullanılmaktadır. Tunus takılarında geometrik motifler, figürlü motiflerden ?balık?, sembolik motiflerden ?el? yoğun olarak kullanılmaktadır. Anadolu ve Tunus'ta kadınlar takıları baş, boyun, bilek, göğüs süslemesinde yoğun olarak kullanmaktadır.Araştırma örneklemini oluşturan Anadolu ve Tunus kadın takılarından oluşan katalog bulunmaktadır. Takılara ait fotoğraflar ve çizimler ile takı çeşidi, süsleme tekniği, motifi ve kompozisyon özellikleriyle ilgili bilgiler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In the research work, the kinds of Anatolian and Tunisian woman jewelries, the ornament techniques used in the jewelries and the evaluation of the motifs and the composition features are targeted.The universe of the research is formed by the Anatolian woman?s jewelries, being present at the Estergon Ethnography Museum in Ankara and the Ethnography Museum in Ankara, and by the Tunisian woman?s jewelries, being present in the literature researches and the researches made in the electronic form. 50 numbers of Anatolian Woman?s Jewelry and 25 numbers of Tunisian Woman?s Jewelry are selected as sampling from inside of the universe.The kinds of woman?s jewelry used in Anatolia, the ornament techniques used in these jewelries and stating of the motif features are mentioned in the part of findings and interpretations.At the end of the research, it is seen that the motifs in the Anatolian and Tunisian jewelries resemble to each other. The geometrical, botanical, symbolical motifs are used largely in the Anatolian jewelries. In Tunisian jewelries, the geometrical motifs are used mostly, ?fish? from the motifs with figures and ?hand? from the symbolic motifs. The women in Anatolia and Tunisia use extremely the jewelries in the ornaments of head, neck, wrist and breast.The catalog which consists of Anatolian and Tunisian woman?s jewelries forming the sampling of the research is present. The information related to the photographs and drawings belonging to the jewelries, the sorts of jewelries, the ornament technique, the motifs and the composition features take place.