Fen ve teknoloji dersi öğretmenlerinin eğitim ve öğretime yönelik ihtiyaçlarının belirlenmesi (Ankara ili örneği)
Determination of the needs of science and technology courses teachers as regards to education and teaching
- Tez No: 214838
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Fen eğitimi bir ülkenin gelişmesinde, bilimsel ve teknolojik açıdan ilerlemesinde önemli bir yere sahiptir. Gelişme ve ilerlemeyi sürdürecek olan bireylerin yetişmesinin temel koşulu ise kaliteli bir fen eğitimi almalarından geçer.Günümüzde eğitimin kalitesini arttırmak için öğretim programları güncelleştirilmekte ve geliştirilmektedir. Bu gereksinimin yanı sıra dikkate alınması gereken önemli bir husus ta, öğretmenlerin ihtiyaçlarının belirlenmesi ve bu ihtiyaçların giderilerek, eğitimin kalitesinin arttırılmasını sağlamaktır. Geleceğimizi teslim ettiğimiz öğretmenlerin, öğrencileri ile etkili iletişim kurabilen, öğrencilerine zengin öğrenme ortamları hazırlayabilen, alanında yetkin, öğretim teknolojilerini kullanabilen, üretken, takım çalışmasına yatkın, çevresindekilere model olan, alanındaki ulusal ve uluslar arası gelişmeleri izleyebilen, kaynaklardan yararlanabilen, eğitimin kalitesinin arttırılmasına öncülük eden, Cumhuriyetin temel ilkelerini koruyan bireyler olması beklenmektedir.Bu bireylerin sayesinde, ülkemizde fen ve teknoloji okur-yazarı, bilimsel düşünebilen, sorgulayan, araştıran insan sayısı artacak, ülkemiz bilimsel ve teknolojik açıdan ilerleme kaydedecek, hızla gelişen ve değişen dünyada rakipleriyle daha çok mücadele eden bir konuma gelecektir. Fen ve Teknoloji dersi öğretmenlerinin önemi burada ortaya çıkmaktadır. Etkili ve ihtiyaçları tam olarak karşılanmış bir öğretmen, zamanının büyük bir kısmını hedeflere ulaşmak için harcayacaktır. En güzel yatırım insana ve eğitime yapılandır.Bu araştırma İlköğretim Fen ve Teknoloji dersine giren öğretmenlerin eğitim ve öğretime yönelik ihtiyaçlarını belirlemek amacı ile 2006-2007 eğitim-öğretim yılı, bahar döneminde Ankara ili merkez ilçelerinde (Çankaya, Elmadağ, Etimesgut, Yenimahalle, Sincan), Fen ve Teknoloji dersine giren 89 öğretmen ile yapılmıştır. Araştırmada bilgi toplama aracı olarak likert tipi 88 soruluk ihtiyaç belirleme anketi kullanılmıştır.Anket sonuçlarına göre;?Anket çalışmasına katılan öğretmenlerin büyük bir çoğunluğu ankette yer alan görüşler hakkında ? Çok ihtiyaç hissettiklerini? ifade etmişlerdir.?Anket çalışmasına katılan bayan öğretmenlerin ihtiyaçları ile bay öğretmenlerin ihtiyaçları arasında anlamlı bir fark yoktur.?Anket çalışmasına katılan öğretmenler, mesleki deneyim yılına göre kategorize edildiğinde ihtiyaçları bakımından anlamlı bir fark yoktur.?Anket çalışmasına katılan öğretmenler, mezun oldukları bölümlere göre kategorize edildiğinde ihtiyaçları bakımından anlamlı bir fark yoktur.
Özet (Çeviri)
Science education has an important part in the development and improvement of a country scientifically and technologically. The basic condition of the growth of the individuals who will sustain the development and improvement is to have a science education of good quality.Today, in order to increase the quality of an education, the education programmes are renewed and improved. Apart from this necessity, another important subject that should be considered is to determine the needs of teachers and to enable increase of the quality of education by providing these needs. Teachers to whom we leave our future are expected to be the ones who can communicate with thier students effectively, who can provide a good environment for learning, who are efficient in their professions, who are able to use education technologies, who are productive and inclined to team work , who set an example for the others, who can follow the national and international developments in his /her proffesion, who are able to benefit from sources, who lead for the improvement of the quality of education and who protect the basic principles of the Republic.With the help of these individuals, the number of people in our country who can think scientificaly, who can question and search will rise and our counrty will reach a position that can compete with its rivals in this developing and changing world.The importance of science and technology appears at this point and an effective teacher whose needs are provideded well will spend most of her /his time in reaching the goals. The best investment is the one made for people and education.This research was made in the districts of Ankara (Çankaya, Elmadağ, Etimesgut, Yenimahalle, Sincan) with 89 teachers who teach science and technology in spring in the period of 2006-2007 education programme to determine the general needs of teachers who teach science and technology. In the research, as a means of gathering information, 88 questioned linkered type need determining survey was used.According to the survey results;? A vast majority of teachers who took part in the survey expressed that they felt great necessity about the opinions in the survey.? There isn?t an important difference between the needs of male and female teachers.? When the teachers who took part in the survey are categorized according to their professional experience years, there isn?t an important difference between their scores about their needs.? When the teachers who took part in the survey are categorized according to their years of graduation, there isn?t an important difference between their scores about their needs.