Geleneksel Türk sanat müziği çalgılarından udun müzik derslerinde kullanılabilirliği konusunda öğretmen görüşleri
Opinions of teachers on the applicability of a traditional Turkish art music instrument, lute in music teaching
  1. Tez No: 214840
  2. Yazar: LEYLA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN YAHYA KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırma, Geleneksel Türk Sanat Müziği Çalgılarından Udun Müzik Derslerinde Kullanılabilirliğini ud çalan müzik öğretmenlerinin görüşleriyle betimlemek ve müzik derslerinde ne derece etkili olduğunu incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma için çeşitli illerdeki okullarda görev yapan ve ud çalan 15 müzik öğretmeniyle görüşülmüştür. Bu görüşmeler sonucunda, udun müzik derslerinde nasıl ve ne ölçüde kullanıldığı tespit edilmiştir. Görüşme yoluyla elde edilen bilgiler doğrultusunda udun çeşitli konuların anlatımında, farklı formlardaki şarkıların öğretiminde ve ders dışı sosyal etkinliklerde kullanmak için yeterli ve etkin bir çalgı olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to define the applicability of a traditional Turkish art musical instrument, lute and to investigate its effectiveness in music teaching by referring to the opinion of music teachers using lute in teaching. Interviews were conducted with 15 teachers who can play the lute and work in various geographical locations. As a result of these interviews, the extent and the form of its use in music teaching was determined. Based on the information gathered from the data, the effectiveness of lute in teaching various subjects, teaching different songs in different forms and using out-of-school activities was observed.