Türkiye'deki teknoparklarda faaliyet gösteren işletmelerin yönetsel sorunları
Administrative problems of companies having operations in technopolises of Turkey
- Tez No: 214866
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Araştırmada Türkiye'de faaliyette bulunan teknoparklarda yer alan işletmelerin yöneticilerinin verdikleri bilgilere göre, teknoparklarda yer alan işletmelerin, nasıl biçimlendikleri ve yönetildikleri, yönetimin hangi fonksiyonlarını nasıl kullandıkları kısaca; bu işletmelerdeki formel yapı ve yönetim fonksiyonlarındaki sorunlar değerlendirilmiştir.Araştırma toplam üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, teknoparkların ortaya çıkışı, gelişimi ve özellikleri başta olmak üzere ilgili literatür taranmıştır. İkinci bölümde, organizasyonlardaki yönetsel sorunlar, işletme fonksiyonları açısından ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise, teknoparkta yer alan işletmelerin yapısını ve yönetsel sorunlarını tespit etmeye yönelik bir uygulama çalışması yer almaktadır.Araştırmanın evrenini, 2007 yılı Haziran-Eylül ayları arasında Türkiye'de faaliyet gösteren Teknoparklardaki işletmeler oluşturmaktadır. Araştırmada evrenin tümüne ulaşılabildiği için örneklem alınmamıştır. Bu araştırma kapsamında, işletme yöneticileri için anket formu kullanılmıştır. Anket formu ile elde edilen bilgiler frekans ve yüzde olarak ortaya konulmuştur.Araştırma sonucunda; işletmelerin organizasyon yapısını karakterize eden unsurlar ortaya konulmuştur. İşletmelerde genel olarak formelleşme derecesi yüksek, uzmanlaşma derecesi ve işletmelerdeki yatay, dikey ve coğrafik yönden hiyerarşik farklılaşmayı ifade eden karmaşıklık derecesi düşük görülmüştür. İşlemelerin yaklaşık % 50'sinde örgütün formel yapısını gösteren ve bunları yazılı olarak açıklayan örgüt şemaları ve kılavuzlarının bulunmadığı tespit edilmiştir.Araştırma sonunda ortaya çıkan sorunlara dayalı olarak araştırmacı tarafından ortaya konulan önerilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to directors of companies, existing in operational technopolises of Turkey, how these companies were formed and administered, how they used which function of the administration, in briefly, formal structure and administrative functional problems of these companies were assessed in this research.Study consists of three chapters. Literature survey was performed on emergence of technopolises, their development and properties in the first chapter. Administrative problems were handled as operation functions in the second chapter. The third chapter contains an application for determining administrative problems and structures of companies existing in technopolises.Research covers companies existing in operational technopolises of Turkey that were operated between June and September of 2007. Because of accessing the entire universe there is no need to sample. Survey sheets for directors were used in this research. Data obtained from sheets was analyzed as frequency and percentage.Factors that characterize organizational structures of companies were emphasized at the end of the research. Formalizing degree was found high but specialization degree was found low through these companies. Complexity degree that stands for horizontal, vertical and geographical hierarchical differentiation was found as low.. 50% of companies have no document explaining formal structure of their company. Finally it was found that there were some problems on administration functions.Researcher suggested solutions for the problems found at the end of the research.