Ergenlerin ve anne babalarının empatik becerileri ile aile yapılarını değerlendirmeleri üzerine bir araştırma
Research into the empathetic skills of adolescents and parents and their evaluation of family structures
  1. Tez No: 214867
  2. Yazar: A. DENİZ HASDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL KÖKSAL AKYOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırma; ergenlerin ve anne babalarının empatik becerileri ve aileyapılarını değerlendirmelerini incelemek, ergenlerin ve anne babaların empatikbecerileri ile aile yapılarını değerlendirmeleri arasında ilişki olup olmadığını ortayakoymak amacıyla yürütülmüştürAraştırmanın evrenini Ankara il merkezindeki liselerde öğrenimi sürdürenergenler, anne ve babaları oluşturmaktadır. Örneklemi ise Ankara il merkezinde, liseikinci sınıfta öğrenimini sürdüren 300 ergen ve anne babaları (300 anne, 300 baba)oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu,Empati Beceri Ölçeği-B Formu, Aile Yapısını Değerlendirme Aracı kullanılmıştır.Araştırmada ergenlerden ve anne babalarından elde edilen veriler SPSS 11,5 ileANOVA ve Pearson korelasyon katsayısı kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda; ergenlerin anne ve babaların empatik beceri ile aileyapısını değerlendirmeler arasında ilişki bulunmamıştır (p>.05).
Özet (Çeviri)
The research was conducted to examine the empathetic skills of adolescentsand their parents, and their evaluation of family structures. It looked into thecorrelation between the empathetic skill levels and the evaluations.The sample was composed of high-school adolescents studying in Ankara,and their parents. The sampling included 300 adolescents at the second grade ofhigh-schools and their parents (300 mothers, 300 fathers). A DemographicInformation Form, the Empathetic Skills Scale-Form B and the Tool for EvaluatingFamily Structure were used to collect data, which were then analysed using the SPSS11,5 and ANOVA & Pearson correlation coefficient.The research results revealed that there was no significant correlation betweenthe empathetic skills of adolescents? parents and their evaluation of the familystructure (p>.05). The empathetic skill level of adolescents is higher than that oftheir parents.