Denizli Kobi'lerinde stratejik yönetim
Strategic management in Smes of Denizli
- Tez No: 214900
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CELALETTİN SERİNKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Denizli ilinde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli isletmelerin (KOB?) stratejik yönetim konularındaki uygulamalarının neler olduğunu, stratejik yönetim kararlarının hangi örgütsel düzeyde alındığını, stratejik yönetimin temelini olusturan SWOT analizinin ve diğer bilimsel tekniklerin tanınma ve kullanılma durumlarını ortaya koymak bu arastırmanın amaçları arasındadır. Bunun yanında bu çalısma, KOB?'ler nezdinde yaygın olarak bilinmeyen stratejik yönetimin önemini hatırlatarak farkındalık yaratmak bakımından önemlidir. Arastırmanın uygulama kısmında modern anket yöntemi olan e-posta anket tekniği kullanılmıstır. Denizli Ticaret Odası (DTO) üye veri tabanında yer alan ve e-posta adresi mevcut olan yaklasık 1.800 isletmeye anket gönderilmistir. Ayrıca, kisisel bağlantılar kurulan isletme sahiplerinden anketi doldurmaları telefonla rica edilmistir. Anketlerin değerlendirilmesi neticesinde, Denizli KOB?'lerinde stratejik yönetimin yaygın olarak uygulanmadığı, stratejik planın kısa süreli is planlarıyla karıstırıldığı, stratejik yönetim ve ilgili kavramların iyi bilinmediği ve soruların bu bilinmezlikle çeliskili sekilde cevaplandırıldığı görülmüstür. Bunun yanında, Denizli KOB?'lerinin çoğunlukla büyüme stratejilerini tercih eğilimleri ve yöneticilerin demografik ve kisilik özellikleri ile stratejik tercihleri arasında anlamlı iliski olduğu tespit edilmistir. Bu anlamda, KOB?'lerin stratejik yönetim ve kendi durumlarına uygun alternatif stratejiler konularında bilinçlendirilmeleri ve desteklenmeleri gerektiği sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
By this study, it is aimed to determine how SMEs in Denizli understand and implement strategic management and strategic planning issues through their enterprises. The goal of this study is to determine the knowledge and usage frequencies of the strategic management aptitudes and implementations, SWOT analyze and other scientific strategic management analyze technics done by SMEs in Denizli. On the other hand, the driving force behind the study is increasing awarenessraising on strategic management approach which is not known well enough by SMEs. E-mail survey, a modern survey technique, has been used in implementation of the research. Survey was sent to 1.800 enterprises placed in Denizli Chamber of Commerce?s member database. Some surveys requested by telephone from enterprise owners who are known personally. It is understood that by the results of the evaluation of surveys, strategic management is not implemented widely in SMEs of Denizli, the concept of strategic plan is confused with business plans of enterprises and strategic management and related concept are not known well enough as contradictional answers also shows. On the other hand, it is confirmed that SMEs in Denizli mostly prefer growth strategies and there are expressive relations between demographic and personal characteristics of administrators and their strategic preferences. By the way, SMEs need to know more about strategic management and alternative strategies for themselves and may be supported.