Uluslararası alanda ve Türkiye'de bağlantılı haklar
Related rights in Turkey and in international law
- Tez No: 214907
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Günümüzde küreselleşmenin baskısıyla fikri haklar dünyanın gündemindeki enönemli konu başlıklarından biri olmuştur. Global ticaret içindeki fikri ürünlerinpayına baktığımızda bu gelişmeyi anlayabilmek mümkündür. Ayrıca üretimin bilgiyedayalı olduğu yeni ekonomi içinde yaratıcılığın teşviki ve korunması olmazsa olmazbir şarttır.Bu gelişmeler neticesi fikri hakların global ölçekte korunması gereği ortayaçıkmaktadır. Ülkemiz de bu gelişmeler karşısında, uluslararası çeşitli düzenlemelereuymaya çalışmaktadır. Bu uyumun genel olarak var olduğunu söyleyebilmekmümkün ise de bazı sorunların bulunduğu da ortadadır. En önemli sorunlardan biribağlantılı haklar alanında yaşanmaktadır.Hukukumuzda bağlantılı haklar, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu iledüzenlenmektedir. Bu Yasada en son 21.02.2001 tarih ve 4630 sayılı Yasayla yapılankapsamlı değişiklik sırasında, bağlantılı haklar da yeniden düzenlenmiştir. Ancak buyeni düzenleme beraberinde bazı sorunları da getirmiştir.Bu çalışma içinde, bağlantılı haklar alanındaki uluslararası gelişmeler ile hukukumuzun bu gelişmeler karşısındaki durumu ve karşılaşılan sorunlar ve çözümüyönündeki önerilerimiz ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTRapid increase in the globalisation has rendered intellectual property rights one ofthe most important issue in the world?s agenda. This development can be identifiedby calculation of the intellectual property products in the global trade volume.Protection and encouragement of creativity in the new economy that are based on theinformation are unconditional requirements.These developments emphasise the necessity for protection of the intellectualproperty rights worldwide. Our country is trying to adjust to the internationaldevelopments. Despite the fact that there is a general harmonisation has been reachedyet some problems remain in place. One of the most important area is the relatedrights issue.The related rights issue has been regulated by Law on Intellectual and Artistic Worksas Law no 5846. The related rights issue has been regulated again by law of 4630dated 21 February 2001. This approach has raised some new problems.In this study we intent to follow international developments, identify problems andthe reactions of our law after these developments.