İnsan kaynakları yönetim uygulamalarının örgütsel bağlılığa etkisi
The effects of human resources management on organizational commitment
- Tez No: 214906
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNEN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu tezde sağlık hizmeti sunan özel hastanelerde insan kaynakları yönetimiuygulamalarına ilişkin algıların, işgörenlerin örgüte bağlılık düzeylerine etkisiincelenmiştir. Bu doğrultuda tezin birinci bölümünde hastane ve özel hastanekavramına kısaca değinildikten sonra her bir insan kaynakları fonksiyonu tek tek elealınmış ve örgütsel bağlılık ile ilişkisi incelenmiş; ikinci bölümde ise örgütsel bağlılıkkavramı kapsamlı şekilde ele alınmıştır. Son bölümde ise seçilen bir özelhastanedeki hekimler ve hemşireler üzerinde gerçekleştirilen araştırma sonuçlarınayer verilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre hekim ve hemşirelerin örgütsel bağlılıkdüzeyleri ile insan kaynakları yönetimi uygulamaları arasında kuvvetli bir şekildepozitif ilişki olduğu görülmüştür. Hekim ve hemşire meslek gruplarının örgütselbağlılık düzeyleri incelendiğinde ise, hekimlerin örgütsel bağlılık düzeylerininhemşirelere oranla daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis is based on the influence and perception towards the humanresources management implications on the employee?s dedication working in privatehospitals. In this direction, the first part of the thesis is about the general informationon the hospital and private hospital concepts, the second part covered the notion oforganizational dedication, and the third part analyzed the relationship between thehuman resources' implications and organizational dedication. The last part coversthe results of the research that has been realised between the doctors and nurses ina private hospital. According to the results there is a meaningful and positiverelationship between human resources' implications and organizational dedication ofthe doctors and nurses. One other important result of the research is that thededication of the doctors to the organization is higher than of the nurses.