Urartu bronz kemerleri ve adak levhaları üzerine betimlenen ölü ziyafeti sahneleri
Dead feast scenes embroidered on Urartian bronze arches and formed inscriptions of vow
  1. Tez No: 214909
  2. Yazar: İSMAİL AYMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY BELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmayla, Urartu Krallığı'nın tarihi boyunca betim sanatında önemli bir yer tutanziyafet sahneleri içerisinde özel bir yere sahip olan ?Ölü Ziyafeti Sahneleri? bir aradadeğerlendirilmiştir. M.Ö. I. bin yıl Anadolu'sunun sanatında oldukça önemli bir yere sahip olanUrartular, çağdaşı olan diğer kültürlerden farkla ?Ölü Ziyafeti Sahneleri?ni daha çok metaleserler üzerine işlemiştir. Dönemin dinsel inançları içerisinde önemli bir yere sahip ölü kültününgündelik yaşam içerisindeki uygulamaları hakkında, metal eserler üzerinde yer alan ölü kültü ileilgili betimler hiç -yazılı belge bulunmamasına karşın- bize azımsanamayacak bilgilersunmaktadır.Bu çalışma ile ilk defa Urartu betim sanatı içerisinde önemli bir yere sahip ziyafetsahneleri içerisinden ölü ziyafeti ile ilgili olabilecek betimlerin ayrımına gidilmiştir.Çalışmanın ana hatlarını bronz kemer ve adak levhaları üzerinde yer alan ölü ziyafetisahnelerinin ayrıntılı bir şekilde işlenmesi oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
?Dead Feast Scenes?, which have taken a significant place amongst feast scenes ofdescription art of Urartian Civilisation period, have been discussed through this research paper.Having such a very important place during the first millenium B.C. of Anatolian art, Urartian arthas embroidered the ?Dead Feast Scenes? on the metal works guite differently from othercontemporary cultures. Although the cult of dead had a very significant meaning for religiousbeliefs of the mentioned period, there were not written materials indicating the daily-life praticesof this, the descriptions of dead cult on the metal works provide us very valuable information.This the first research paper which differantiates the desçriptions concerning the deadfeast scenes having a meaningful place for Urartian art.The outline of this paper is based upon looking at dead feast scenes in detail, which haveembroidered on the bronze arch and formed inscriptions of vow.