Immanuel Wallerstein'in toplumsal değişim kuramı
The social change theory of Immanuel Wallerstein
- Tez No: 214910
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çalışmamızın konusu, Immanuel Wallerstein'in toplumsal değişimi ?Modern Dünya Sistemi? isimli kuramı ile nasıl açıkladığını ortaya koymaktır. Wallerstein kuramını, kapitalist dünya ekonomisinin insanlık tarihinde 16. yüzyılda oluşmaya başlamış olması ile temellendirmektedir. Wallerstein, modern dünya sistemi kuramı ile konuyla ilgili olarak 19. yüzyıl kuramlarının sınırlılığını aşma çabası sergilemekle birlikte, 20. yüzyılda gündeme gelen sorunları da 16. yüzyılda insanlık tarihinde ilk kez karşılaşıldığını öne sürdüğü süreç ile açıklama iddiasındadır. Bizi bu konuda bir çalışma yapmaya sevk eden de söz konusu bu iddiadır.Çalışmamızda amacımız, Wallerstein'in toplumsal değişim kuramının ayrıntılı bir tanıtımını yapmaktan ziyade, kuramın özelliklerini kavrayarak, Wallerstein'in iddia ettiği kuşatıcılığını irdelemektir. Bu nedenle, öncelikle, Wallerstein'in kuramını tasvir ettiği üç ciltlik ?Modern Dünya Sistemi? isimli çalışmasını araştırmamızın merkezine yerleştirdik.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is to bring up how Immanuel Wallerstein described the process of social change through his theory of The Modern World System. Wallerstein established his theory firmly on the view that the capitalist world-economy came into existence in the 16. century for the first time in the entire history of mankind. Wallerstein presented an effort to overcome the restraints of the related 19. century theories by his modern world system theory and he asserted that the problems of the 20. century could and should be explained with reference to the 16. century period. It was this assertion which urged us to make studies on this subject.The aim of this study is to discuss the assertion of Wallerstein with regard to the broadness of his definitions, by comprehending the said theory?s characteristics rather than presenting the details of his theory of social change. In this connection, we placed the three volume book of Wallerstein, The Modern World System, in which he described his theory at the center of our study.