Tedarik zinciri yönetimi, tüketiciye etkin yaklaşım ve Türkiye örneklemeleri
Supply chain management, efficiency consumer response and it?s practice in Turkey
- Tez No: 214944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, tedarik zinciri yönetim sürecinin optimizasyonuna yönelik, perakendeci ve tedarikçi arasında oluşan maliyetlerin minimum seviyeye çekilmesini, hizmet seviyelerinin iyileştirilmesini ve satışların artmasını amaçlayan, Tüketiciye Etkin Yaklaşım prensip ve stratejileri incelenmiştir.Teknolojik gelişmeler ve küreselleşme ile rekabetin yoğunlaştığı perakende pazarında önemi artan bu konu, Amerika ve Avrupa'da 1990 lı yıllarda gündeme gelmiş ve üzerinde yoğun çalışmalar yapılmıştır. Ancak Türkiye'de ekonomik durumun sonucu olarak ertelenmiştir. Enflasyonun yüksek olduğu ortamda faaliyet dışı gelirlerin cazibesi nedeni ile bu çalışmalar ilgi çekmemiştir. Fakat son yıllarda ekonomik istikrara ulaşılması ve enflasyonun düşmesi ile birlikte uluslararası şirketlerin pazara girmesi, hem rekabeti daha yoğun hale getirmiş hem de faaliyet dışı gelirler ortadan kalkmıştır. Bu durum tezde incelenen konuyu gündeme getirmiş ve işletmeler için önemini arttırmıştır.Araştırma, Tüketiciye Etkin Yaklaşım prensip ve stratejilerinin Türkiye'de uygulanması ve sonuçlarını da kapsamaktadır. Literatür taraması ve görüşme tekniği ile yürütülen bu çalışmanın sonuçları incelendiğinde, satışların arttığı, maliyetlerin düştüğü ve hizmet seviyelerinin yükseldiği görülmüştür. Teze konu olan çalışmaların ana bilim dalına katkısı, teknoloji yönetimi ile bağlantılı olarak, sağladığı verimlilik sayesinde işletmelere yönetim stratejileri ve organizasyonlarında değişiklik yapma fırsatı vermesidir.
Özet (Çeviri)
In this study, Efficient Consumer Response principles and strategies that are related to supply chain optimization are studied. While decreasing costs between retailers and suppliers, these principles and strategies also improve service levels and increase sales.With the effect of technological developments and globalization, retail markets become highly competitive. Efficient Consumer Response gains importance across Europe and USA during 1990s and first studies were done. However, the economic situation of Turkey postpones these initial studies. The attraction of nonoperating revenue in the highly inflated block the concern of this new concept. The international companies entering Turkish market due to recent economic stabilization and low inflation rates leads to increase competition and eliminate nonoperating revenues. This new facts bring up the concept and increase its importande for organisations.This study also contains Efficient Consumer Response principles and strategies practiced in Turkey and their results. While literature review and interview methods are used, the results show that costs decrease, sales and service levels increase. The contribution of the study to the discipline is the opportunity that it provides to change the organisations? management strategies and organisational structure.