Menkul kıymet borsalarının özeleştirilmesi ve İMKB için bir değerlendirme
Privatisation of stock exchanges and an evaluation of Istanbul Stock Exchange
- Tez No: 214945
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA TALU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Menkul kıymet borsaları, genel olarak kooperatif benzeri, kar amacı gütmeyenkurumlar olarak veya devlet borsaları seklinde örgütlenmislerdir.Son dönemlerde bilgisayar teknolojisinde yasanan gelismelerin de etkisiyleortaya çıkan ülke içi ve sınır ötesi piyasalara hızlı erisim imkanlarının artması veyatırımcıların likiditesi yüksek ve daha etkin piyasalara yönelmesi, klasikmenkul kıymet borsalarını degisime zorlamaktadır. Artık borsalar hızlı birsekilde yapısal degisiklige ugramakta ve geleneksel yapılarından sıyrılarak karamacı güden, rekabete açık ve hatta çıkardıkları hisse senetleri kendipazarlarında islem gören sirketler haline gelmektedirler. Bu süreç literatürde?demutualizasyon? terimi ile ifade edilmektedir.Bir kamu kurumu olan stanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın özellestirilmesiyönündeki çabalar da er geç bu kurumun kar amacı güden ve halka açık birsirket olması yönünde sonuç verecektir.
Özet (Çeviri)
Stock exchanges are generally organized as nonprofit organizations similar toco-operatives or as state exchanges.Further to the developments in computer technologies, the increase in theopportunities to have quick access to the local and international markets andorientation of the investors to the highly liquid and more effective markets haverecently forced the stock exchanges to change. Stock exchanges are now subjectto structural reforms and peeling off their traditional organization, they turn intoorganizations seeking for profits, open to competition and even into companieswhere the shares that they had issued are transacted in their own markets. Thisprocess is called as“demutualization”in the literature.The efforts toward the privatization of the Istanbul Stock Exchange -which iscurrently a public organization- will sooner or later lead ISE to a profit makingorganization open to the public.