Macroeconomic policies and stock market behaviour
Makroekonomik politikaları ve menkul kıymet borsalarının davranışı
- Tez No: 74972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ OSMAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Hisse senetleri ve tahvillerin işlem gördüğü piyasalar, bir ekonomide çok gerekli ve faydalı işlevler yerine getirirler. Bu piyasaların en önemli etkilerinden birisi, ekonominin sermaye kaynaklarının dağıtımını etkin bir şekilde, bu kaynaklar için rekabet halinde olanlar arasında dağıtabilmesidir. Bu kaynak dağıtım işlevi, aslında ekonominin büyümesine ve etkin bir şekilde çalışmasına da direkt etki eden bir işlevdir. Bu sebepten dolayı, hükümetler mali piyasalara ve hisse senedi ve tahvil piyasalarına yönelik olarak, bu piyasaların performansını ve etkinliğini sağlamaya ve arttırmaya yönelik düzenlemeler yapmaktadır. Bu direkt düzenlemelerden, başka, ekonomide uygulanmakta olan makroekonomik politikalar hisse senedi ve tahvil piyasalarında, bu piyasaların performansını ve kaynak dağılımındaki etkinliğini bozan etkiler yaratmaktadır. Bu etkileşimi ortaya koyabilmek için, çalışmamın birinci bölümünde ekonominin ne olduğu, hangi tür problemleri çözmek için uğraş verildiği ortaya konulmak istenmiştir. Bu ekonomik problemler içinde, ekonomik büyüme ile ilgili olan probleminin çözümünde mali piyasaların rolünün ne olduğu ikinci bölümde anlatılmıştır. Çalışmamım en son bölümünde ise sermaye piyasalarının gelişmesi için şart olan ikincil piyasaların işlevleri açıklanmıştır, ikincil piyasaların önemli parçasını oluşturan Hisse Senedi Piyasalarının kurulmasından beklenen amaçlar, kurulması için gerekli olan şartlar belirtilmiştir. Hisse senedi piyasasında oluşan fiyatlar, işlem gören firmaların kazanç yaratma potensiyelinin kapitelize edilmiş değeridir. Hisse senedi piyasalarında oluşan fiyatların kaynak dağılımında etkin bir yeri vardır. Bunun için de hisse senetleri piyasasında bu fiyatların nasıl oluştuğunu açıkladıktan sonra, bu fiyatların gerçekten etkin bir kaynak dağılımı sağlayıp sağlayımadığı sorusuna cevap verilmeğe çalışılmıştır. Bunu yapabilmek için de ülkemizde uygulanmakta olan makroekonomik politikaların bazı göstergeleri ekonometrik modellerde kullanılmış ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsası fiyat endeksinin bu politikaların sonucu oluşan enflasyondan etkilendiği için gerçek kaynak dağılımında tam olarak bir etkinlik sağladığını söylemenin zor olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to analyze the role of financial markets, especially stock markets, as a mechanism of the allocation of capital resources which plays a critical role in the determination of the growth rate of the nation's output by investigating the logic in setting up a stock market and policy instruments which affect this role of stock markets. To do this, firstly the problems of an economy have been mentioned briefly. At the same time economic policies have been mentioned generally and described as the instruments to achieve the goals of economy. The contrast between expansion problem of economy in the long term and the effects of economic policies effects in the short-term on capital markets has been tried to make clear. Then, I tried to explain the financial system as a mechanism in order to achieve the objectives of an economy. After describing the financial system as a composition of financial markets, institutions, businesses, households and government, and its function, capital markets and stock markets have been explained to show the relationship between them. The last section includes the methodology. The econometric models have been used to indicate the relationship between stock market index and variables which represent economic policies implementation. -1-