Konaklama işletmelerinde gelir yönetimi uzmanlarının yeterlilik alanları ve karşılaştıkları sorunlar: Uluslararası bir araştırma
Competencies of revenue management executives and their challenges: An international research
- Tez No: 592319
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KIZILIRMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Gelir yöneticileri, otellerin istenilen finansal başarıya ulaşabilmek için, çok önemli rol oynamaktadır. Otelcilik endüstrisi gelir yöneticilerinin etkinliğinin farkına varmış ve oteller, çeşitli unvanlar altında gelir yöneticileri istihdam etmeye başlamışlardır. Fakat gelir yöneticileri içsel ve dışsal sebeplerden kaynaklanan çeşitli zorluklar ile mücadele etmeye çalışmaktadır. Bununla beraber otellerde gelir yöneticisi olarak çalışmakta olan kişiler, yeterli yetkinlikte, gelir yöneticisi bulamamaktan şikâyet etmektedir. Gelir yöneticilerinin yaşadıkları zorluklar, sahip olması gereken yetkinlikler ve otelcilik okullarında okutulması gereken dersler ile ilgili uluslararası çalışma sayısı da çok kısıtlıdır. Bu çerçevede, bu tezin dört amacı bulunmaktadır. İlk amacı, gelir yöneticilerinin karşılaştığı sorunları belirleyebilmek ve bu sorunların önem derecesini anlamaktır. İkinci amacı ise bu sorunları çözebilmek için gelir yöneticilerinin sahip olması gereken bilgi, beceri ve yetkinlikleri ortaya çıkarmaktır ve bunların önem derecesini anlamaktır. Üçüncü amacı ise gelir yöneticilerinin yetkinliklerini artırabilmek için üniversitelerde okutulması gereken dersleri belirleyebilmek ve önem derecesini ortaya çıkarmaktır. Dördüncü amacı ise, turizm ve otelcilik diploması ile turizm ve otelcilik diplomasına sahip olmayan gelir yöneticilerinin karşılaştıkları zorluklar arasında fark olup olmadığını ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmanın uygulama alanını, dünyanın çeşitli bölgelerinde çalışan gelir yöneticileri oluşturmaktadır. İlk önce İstanbul'da uluslararası otellerde çalışan 14 gelir yöneticisi ile yüz yüze görüşülmüştür. Yapılan görüşmelerden sonra anket hazırlanmıştır. Anketin içinde, gelir yöneticilerinin yaşadıkları zorluklar, onların sahip olması gereken bilgi, beceri ve yetkinlikler ve üniversitelerde okutulması gereken dersler ile ilgili sorular sorulmuştur. Anket, Uluslararası Otelcilik Satış ve Pazarlama Derneği'ne (HSMAI) üye gelir yöneticilerine gönderilmiştir. Bu anketin analizi için SPSS 24 programı kullanılmıştır. Gelir yöneticileri tarafından belirlenen en önemli sorunlar sırasıyla veri doğruluğu, mal sahibinin yaptığı bütçe baskısı, gelir yönetimi departmanının yapısının oluşturulması, ekonomik dengesizlik ve yeteri kalitede gelir yöneticisinin bulunmamasıdır. Gelir yöneticileri tarafından en fazla sahip olunması gereken yetkinlikler sırasıyla, analitik düşünebilme, karar verme, büyük resmi görebilme, tahmin yapabilme ve veriyi stratejiye çevirebilmedir. Gelir yöneticilerine göre, üniversitelerde okutulması gereken en önemli dersler sırasıyla; veri analitiği, stratejik yönetim, fiyatlandırma, istatistik ve elektronik dağıtımdır.
Özet (Çeviri)
Revenue executives play an essential role in hotels in order to reach their financial goals. Hotel industry realizes the effectiveness of revenue executives and hotels hire revenue executives under different titles such as director of revenue manager, revenue analyst, revenue executive. However, revenue managers face internal and external challenges. In addition to this, revenue managers complain about the lack of qualified candidates. There are few international studies about the revenue executives' challenges, the competencies that revenue executives need to have, and revenue management related courses which should be on the hospitality curriculum. In this context, this dissertation has four purposes. The first purpose is to indicate the revenue management executive challenges and their importance level. The second purpose is to understand the knowledge, skills, and competencies that revenue executives need to have. The third purpose of this study is to indicate the courses which are related to revenue management and understand the importance level of them. The fourth purpose is to compare the challenges of revenue managers who have formal tourism and hotel management degree and who do not have formal tourism and hotel management degree and find out if there are differences between them. The application area of this study is the revenue executives of hotels who work all around the globe. First, 14 revenue executives who work in international chain hotels were interviewed face to face. After interviewing with them, a survey was created. In the survey, there were questions about the challenges of revenue management executives, the competencies of revenue executives, and the courses which should be taught about hotel revenue management. The survey was sent to Hospitality Sales and Marketing International (HSMAI) members who work as revenue executives. SPSS 24 was used in order to analyze the responses. The most significant challenges considered by respondents are data integrity, owner pressure, the structure of the revenue management department, economic instability, and lack of qualified revenue managers. The most important competencies, which revenue executives should have, are analytical skills, decision-making skills, seeing the big picture, forecasting, and turning data into strategy. The most critical courses which should be on the curriculum of hospitality schools are data analytics, strategic management, pricing, statistics, and online distribution. The respondents who have tourism and hotel management degree consider that economic instability, data integrity, and lack of qualified revenue executives are the most challenging problems for them.