Hastanelerde işgücü verimliliğine etki eden faktörler ve çalışanların işgücü verimliliği konusundaki tutumlarını ölçmeye yönelik özel bir hastanede yapılan arastırma
The factors that effect the labour productivity in hospitals and the research to be done in private hospital for measure labour attitudes about labour productivity
- Tez No: 214967
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LALE TÜZÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Günümüzün saglık sektöründe hastane yöneticileri bir çok zorlukla karsı karsıyakalmaktadır. Hastaneler rekabet edebilirligini korumak için maliyetlerini kontrolaltında tutmak zorundadır. sgücü maliyetleri hastane bütçesindeki önemliunsurlardan biridir. Bu yüzden isgücü verimliligi maliyetlerin kontrol altınaalınmasında önemli rol oynar. sgücü verimliligi aynı zamanda hastaneorganizasyonunun basarısının arttırılmasında da önemli role sahiptir. Hastalarla iyiiliski kurulması herhangi bir reklamdan daha önemli pozitif etki yaratır. Motivasyonudüsük isgörenlerin uygulamalar üzerindeki bozucu etkisine karsın motive isgörenlerönemli katkılar saglayabilir.Bu tez çalısmasının amacı isgücü verimliligine etki eden faktörleri ve bufaktörlerin ne yönde etki ettigini arastırmaktır. Arastırma sonuçları hastaneorganizasyonlarında isgörenlerin yeteneklerini tüm potansiyeliyle kullanmalarına vehastanenin amaçlarına ulasmasına yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
In today?s health care envinronment, hospital managers face many challenges.Hospitals need to contain costs to stay competitive. Labour costs are one of the mostimportant item in hospitals budget. So labour productivity has very important effectto contain the costs. At the same time labour productivity has an important role inpromoting the sucsess of health care organizations. Through well contact withpatients, staff members can have a more significant positive effect for a health careorganization than any advertisement. Highly motivated staff members can providethe organization with a margin of excellence, while a few dissatisfied employees candisrupt operations.The aim of this theesis is to research what factors are effect to labour productivityand how effect are. The results of this researches may help to health careorganizastions to improve workforce?s ability to fulfill its potential and theorganizations mission