Şanlıurfa'dan İstanbul'a göç nedeni ile kültür değişimi
Culture changement for the reason of the immigration from Sanliurfa to Istanbul
  1. Tez No: 214968
  2. Yazar: NABİ KIRMIZI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ BALOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Yapı Sosyal Değişme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bölgelerarası gelişmişlik farkları ve hızlı kentleşme büyük kentlere göçleresebep olmaktadır. Anadolu'nun pek çok yöresinden özellikle Güneydoğu illerindenhızlı kentleşmenin yaşandığı İstanbul'a göçler yaşanmaktadır. Şanlıurfa'dan dayıllardır İstanbul'a göçler olmaktadır.Göçler nedeniyle farklı yörelerden çeşitli kültürler büyük şehirlere taşınmıştır.Köy kültürü ile şehir kültürü çelişkisi yaşanmaya başlamıştır. Köyden gelenler ilkgeldikleri yerdeki yaşantılarını ve kültürlerini devam ettirtmek istemişlerdir. Fakatşehirde farklı bölgelerden gelen insanlarla iletişim kurulması, şehirde farklıgeleneklerin bir arada yaşaması ve kentleşmenin getirdiği sorunlar kültüreldeğişmeyi getirmiştir. Göçle gelenler kentlileşme sürecini yaşamaktadır ve henüzdoku kaynaşması tamamlanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Inter-regional differences in terms of development and rapid urbanizationcause immigrations to big cities. There have been immigrations to Istanbul in whererapid urbanization has been experienced from a great many districts of Anatolia,particularly from Southeast provinces. There have been immigrations to Istanbulfrom Şanlıurfa for years.By reason of immigrations, various cultures from different districts have beencarried to big cities. The contradiction between village culture and city culture hasbegun to be experienced. The people coming from villages wanted to continue theirexperiences and cultures belonging to the place from where they came first.However, communication with people coming from different districts in city,different traditions? living together in city and the problems caused by urbanizationhas brought about cultural change. The people coming by immigration haveexperienced the process of urbanization and the configuration combination has notbeen able to be completed yet.