Stratejik ücret yönetimi ve üst düzey yöneticilerin ücretlendirilmesine ilişkin bir araştırma
A research on strategic compensation management and compensation of executives
- Tez No: 214969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CEVAT ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 386
Özet
Bu çalışma, stratejik ücret yönetimi yaklaşımı ve üst düzey yöneticilerin ücretlendirilmesine ilişkin uygulamalar açısından yerli ve yabancı işletmeler arasındaki farklılıkları ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bunu gerçekleştirmek üzere, İstanbul'da faaliyet gösteren YASED (Yabancı Sermaye Derneği) üyesi işletmeler ile İstanbul Sanayi Odası (İSO)'nın 2003 yılında yayınladığı ilk 500 şirket içinde yer alan işletmelerde ücret yönetiminin stratejik niteliğin varlığı ve üst düzey yöneticilerin ücretlendirilmesine ilişkin uygulamaların belirlenmesine yönelik tanımlayıcı bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, yerli işletmelerde biraz daha ağırlıklı olmakla birlikte, her iki grupta da geleneksel ücret yönetimi uygulamalarının varlığını sürdürdüğü, bununla birlikte üst düzey yöneticilerin ücretlendirilmesine ilişkin uygulamalarda stratejik ücret yönetimi yaklaşımına uygun uygulamaların da kısmen var olduğu belirlenmiştir. Sonuç itibariyle, ülkemizde faaliyet gösteren işletmelerde stratejik ücret yönetimi uygulamalarının geliştirilmesi yönünde daha çağdaş uygulamalara ve farklı yaklaşımlara ihtiyaç olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is dedicated to find out the possible differences between the Turkish and foreign capital owned firms in terms of their strategic compensation approaches and types of pay policies applied to executives as a strategic workforce. This is a descriptive research, addressing issues of strategic compensation management and compensation management of executives in the member companies of YASED (Foreign Investors Association) and Top 500 companies of ISO (Istanbul Chamber of Industry) in 2003 which are active in Istanbul. It is concluded that, although applications of traditional compensation management in both groups heavily observed, especially in the domestic companies, the strategic compensation management system for executives, in some companies are also identified. The major implication is that modern applications and strategic approaches towards management system in domestic companies in Türkiye are needed.